„Нов Зеланд ќе стане република, но не наскоро“

Сподели со своите пријатели

Новозеландската премиерка Џасинда Ардерн изјави дека нејзината влада нема да бара промена на статусот на Нов Зеланд од кралство во република по смртта на кралицата.

Loading...

Ардерн рече дека верува дека Нов Зеланд ќе стане република во иднина и дека тоа ќе се случи во нејзиниот живот, но дека сега има поважни прашања за нејзината влада, пренесе АП.

Од смртта на Елизабета на 8 септември, Ардерн не зборуваше за тоа Нов Зеланд да стане република, но претходно ја поддржа идејата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Според сегашниот систем, лидер на Нов Зеланд е британскиот монарх, а во Нов Зеланд го застапува гувернерот, чија улога овие години е протоколарна.

Сепак, многу луѓе не се сигурни дека Нов Зеланд ќе може да излезе од сенката на своето колонијално минато и да стане целосно независна нација додека не стане република.

„Имаше дебати, многу години наназад. Јас го кажав мојот став неколку пати. Верувам дека Нов Зеланд ќе стане таков со текот на времето, во текот на мојот живот, но не очекувам дека тоа ќе се случи наскоро, ниту пак е на агендата сега“, додаде таа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Антигва и Барбуда на референдум ќе гласаат дали да станат република по смртта на британската кралица Елизабета Втора, изјави вчера премиерот Гастон Браун.

Тој рече дека референдумот ќе се одржи во следните три години и посочи дека тој потег нема да се преземе од непријателство, пренесува Би-би-си.

Loading...

Австралискиот премиер Ентони Албанеср, кој прави напори земјата да ја направи република откако ја презеде функцијата по изборите во мај оваа година, вчера изјави дека сега не е време за промени, туку за оддавање почит на животот на Британците. Кралицата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Албанесе претходно изјави дека одржувањето референдум за Австралија да стане република не било приоритет во неговиот прв тригодишен мандат.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.