Животни (Page 10)

Сподели со своите пријатели

Во Лопбури, Тајланд, туристите секојдневно хранат мајмуни. Сепак, поради моменталната состојба во светот во однос на коронавирусот, бројот на туристи значително се намали во сите делови на светот, вклучително и во Тајланд. Мајмуните очигледно во недостаток на туристи, посакувале храна и околу истата се степаа. Loading… Мајмун кој обожава дијамантиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Работата на новинарите е често стресна и непредвидлива, па дури и навидум едноставни теми можат да ве истрауматизираат. Новинарката Хејли Винслоу, известуваше од зоолошка градина, каде најинтересен бил лавот по име Тао, кој и покрај студеното време, решил да излезе и да го помине денот надвор, што не е типичноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците конечно утврдиле поради што бојата на крзното кај пандите е црно-бела. Со оглед на фактот дека пандите немаат зимски сон, како нивните роднини мечки, научниците ја отвфрлаат тезата дека бојата на ркзното им помага да ја регулираат телесната температура. Loading… ЗОШТО ЛАЖЕМЕ? Експертите одговараат на прашањето за оваа човечкаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Овија две кучиња шпионирав некога преко ограду, али тој га правив организирано, како куде нас к’д опозиција и власт се организирав да крадев или комшика Стојанка к’д сака да дознае што се дешава куде нас дома. Турист сакаше да погали мечка, за малку ќе го чинеше живот (ВИДЕО) Loading… СигурноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Единствениот примерок на женска бела жирафа во Кенија и нејзиното младенче беа убиени од ловокрадците во резерват на истокот на земјата, соопшти во вторникот тамошната организација. Ова исклучително ретко животно не е забележано во ниту една друга земја во светот. Loading… ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ: Жирафите немаат гласни жици, а слоновите неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се знае дека мачките предат кога се среќни и задоволни. Тој звук кој го испуштат при предењето се движи на фрекфенција од 15 до 23 херци, а научните студии покажале дека тој звук може позитивно да влијае врз човековото здравје. Еве што се предењето на мачките прави за човечкото здравје.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На социјалната мрежа „ТикТок“ деновиве многу внимание привлече видео во кое љубопитната мачка се обидува да земе парче пилешко од дното на картонска цевка. Сопственичката на мачката, жител на градот Краснојарск Канск, Анастасија Свиридова, направил картонска цевка и на дното ставила парче пилешко месо и камера само за да провериПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кучето Chow Chow Chowder има скоро половина милион следбеници на Инстаграм. Поради, изгледот налик на мечка, ги освои срцата на корисниците на интернетот и стана вирален хит. Loading… Чаудер има шест години и потекнува од Филипините. Сопственичката Бернис Лозано вели дека е многу мрзлив, но му простува затоа што еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истребувањето на следните осум животински видови би било ужасна загуба на планетата, па така и ние после нив лесно би исчезнале. Откриен нов вид лав: Бил голем како домашната мачка, а забите биле преостри Loading… 1. Пчели Тие се прогласени за најважни видови на Земјата од страна на Кралското географскоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Се верува дека луѓето избрале мачки со бели шепи затоа што особено им се допаѓале, биле нежни, но така сакале и да им обезбедат опстанок што не било возможно во дивината. Домашните мачиња најчесто имаат бели шепи. Но, истите ретко се гледаат на дивите мачки. Loading… Факти за мачките коиПрочитај повеќе