СВЕТОТ ЗГРОЗЕН: Туристи малтретираа мечиња, сакале добро селфи (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Луѓето ги преплавија социјалните мрежи со гневни коментари откако на интернет беше објавено видео на кое се гледа како група луѓе „кубеа“ мечиња од дрво за да се фотографираат со нив..

Loading...

Во вторникот (16-ти април), група од шест лица беа снимени како малтретираат и влечат мечиња од дрвја и се фотографираат со нив во близина на станбен комплекс во округот Бункомб, Северна Каролина.

Еден од членовите на групата стои пред оградата држејќи мече во рацете, позирајќи додека другиот се наведнува да се фотографира.

Друг член на групата може да се види како посегнува во дрвото и го влече младенчето, а едното мече испадна.

Дел од инцидентот бил снимен на камера и властите биле брзо повикани да интервенираат…

На полицијата ѝ се придружил владиниот биолог Ешли Хобс, која за ABC 13 News изјавила дека досега успеале да лоцираат само едно младенче.

Хобс додаде дека младенчето е во лоша состојба и мора да биде сместено во установа за рехабилитација.

„Сметаме дека малечката мечка веројатно имала прилично трауматично искуство“, рече таа.

Loading...

Џоди Вилијамс, основач на Help Asheville Bears, исто така ги осуди постапките на групата. Таа рече:

„Сè за селфи. Сè за селфи. Сето ова е навистина вознемирувачко. Жал ми е за младенчињата. Жал ми е за незнаењето на тие луѓе. Тотална себичност“.

Луѓето на интернет се исто толку бесни. Еден коментар истакна: „Кој ги одгледал овие луѓе? Толку непочитување кон дивиот свет. Се надевам дека ќе има некакво обвинение што може да се подигне. Имаа среќа, мама мечка не излезе и им одржа лекција“.

„Оставете ги мечките на мира“, рече друг, а трет додаде: „Се надевам дека ќе бидат обвинети“.

Инцидентот се уште е под истрага.