Животни (Page 9)

Сподели со своите пријатели

Се верува дека луѓето избрале мачки со бели шепи затоа што особено им се допаѓале, биле нежни, но така сакале и да им обезбедат опстанок што не било возможно во дивината. Домашните мачиња најчесто имаат бели шепи. Но, истите ретко се гледаат на дивите мачки. Loading… Факти за мачките коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Научниците открија остатоци од изумрен вид лав, кој живеел пред 23 милиони години во оддалечените делови на Австралија. Овој лав (Lekaneleo roskellyae) талкал во античките дождовни шуми на северозападниот дел на Квинсленд и, иако бил со големина на денешната домашна мачка, заради неговите остри заби што можеле да пресечат иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еден руски научник открива дека поларните мечки, како резултат на климатските промени и експлоатацијата на фосилни горива, се јадат едни со други во Арктикот. Како што температурите растат на Арктикот, така се намалува и нивото на мраз, што ги присилува поларните мечки да го променат живеалиштето. Loading… Поларните мечки ќеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Коронавирусот, како што веќе ни е познато, може да ги нападне и домашните и дивите животни. Ако веќе имате домашно милениче, сигурно сте загрижени и за тоа дали е изложено на ризик од коронавирус, но и се прашувате како можете да го заштитите. Loading… Сите митови и заблуди за коронавирусотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувачот Хавиер Еспадалер Хелаберт веќе 35 години проучува мравки во целиот свет. „Дојдов до заклучок дека истражувањето беше вредно за трудот“, тврди научникот. Loading… НЕОЧЕКУВАНО: Погледнете што прават мравките кога ќе ви заѕвони телефонот на земја (ВИДЕО) Според него, одговорот на ова прашање може да се сумира со еден збор:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Снимањето диви животни е убаво и адреналински, но честопати ситница е доволна ова искуство да се претвори во пекол. Најдобротоа на сопствена кожа го почувствуваа овие луѓе кои заминале во пустината да снимаат лавови. Loading… Сакал да докаже дека Земјата е рамна плоча, па загинал во сопствената аматерска ракета (ВИДЕО)Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Научниците од Универзитетот во Ланкашир откриле дека кучињата навистина перципираат одредени слики и снимки од екраните. Начинот на кој тоа го прават е поинаков од човечкиот. Кучињата често ќе се доближат поблизу до екранот, не затоа што подобро сакаат да видат, туку затоа што се многу интерактивни гледачи. Loading… ИстоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Аеродромот „Итами“ со седиште во Осака става тоалети за кучињата кои се на патување, во кој е вклучен и посебен држач на кој може да ја потрпат ногата. Тоалетите ќе бидат лоцирани во ограден двор надвор од терминалот, а ќе има и тушеви и садови за вода, соопшти операторот „КансаиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мачките пред 5.000 години во древниот Египет биле почитувани и обожавани до тој степен што личноста која ќе убие мачка добивала смртна казна. Но, што тогаш довело луѓето да започнат да се плашат од мачките со црна боја? Loading… Поголемиот дел од историчарите тврдат дека ова суеверие настанало во средниотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Волците се специфични суштества, едни ги обожаваат, им се восхитуваат, некои (поголемиот дел од нас) се плашат од нив. Сепак ова видео ќе ве направи да се чувствувате поинаку, кога ќе видите дека оваа девојка буквално живее со глутница волци. Разговара со нив, си игра… Loading… Тригодишно девојче преживеало 11Прочитај повеќе