Технологија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Новиот сопственик и шеф на Твитер, Илон Маск, во четвртокот објави дека следната недела ќе ги врати суспендираните профили на корисниците на социјалната мрежа доколку не го прекршат законот, повлекувајќи ги смирувачките изјави што ги даде кога ја презеде контролата. Loading… Запрашан во средата во анкетата на својот профил далиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Надзорниот одбор на Мета ја поништи одлуката за умереност на Фејсбук поради објавата во која се споредуваат руските војници со нацистите, велејќи дека Мета треба да покажува посебна грижа и умереност за време на „незаконската воена интервенција“. Loading… Одлуката на полунезависниот одбор вклучува објава на Фејсбук објавена од латвиски корисник.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината. Loading… Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан. Хауард Ху, шеф наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Илон Маск објави анкета на Твитер во која бара од корисниците да гласаат дали поранешниот американски претседател Доналд Трамп треба да биде вратен на страницата на социјалната мрежа откако претходните сопственици му забранија пристап. Loading… Претходно вчера Маск објави дека не е донесена одлука за обновување на профилот на ТвитерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Европската унија постигна договор за создавање сопствен сателитски интернет систем вреден шест милијарди евра. Loading… Претставниците на Европскиот парламент и на Европскиот совет постигнаа договор за иницијативата што Европската комисија ја најави уште во февруари. Потегот на ЕУ доаѓа во услови на зголемена загриженост поради рускиот и кинескиот воен напредокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милијардерот Илон Маск веднаш по преземањето на сопственоста на Твитер го распушти извршниот одбор, но одлучи и да отпушти 50 отсто од компанијата, односно 3.700 вработени. Loading… – Што се однесува до намалувањето на работната сила на Твитер, за жал нема избор кога компанијата губи повеќе од четири милиони долариПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Производството на електрични возила бара 40 отсто помалку работни места отколку производството на бензин, иако некои работни места може да се спасат со производство на повеќе делови во компаниите, изјави Џим Фарли, шеф на американскиот автомобилски гигант Форд. Loading… „Потребни се 40 отсто помалку труд за да се направи електриченПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Новиот сопственик на Твитер Илон Маск предупреди во средата дека целиот персонал на комуникациската платформа мора да биде „екстремно тврдоглав“ или да се соочи со отказ и дека само „вонредните перформанси ќе бидат задоволителни“. Loading… Вработените на Твитер во полноќна е-пошта, видена од The ​​Wathington Post, дознаа дека имаат рокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со лансирањето на најмоќната вселенска ракета, американската вселенска агенција НАСА испрати вселенско летало на Месечината како дел од програмата со која луѓето по 50 години повторно треба да стапнат на површината на Месечината. Loading… Тоа ќе биде и првиот чекор за изградба на постојана база на Месечината, која треба даПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Не е невообичаено креаторите на некои од апликациите што ги преземате на телефонот да имаат лоши намери. Loading… Така, Google редовно ги отстранува апликациите со злонамерен софтвер од својата продавница, но понекогаш тие едноставно не можат да реагираат доволно брзо. Нов извештај вели дека една апликација има прилично лоши намериПрочитај повеќе