Патувања и дестинации (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Епидемијата на коронавурост нè вознемири и, иако ситуацијата сега се смирува, не можеме навистина „мирно“ и безгрижно да го испланираме нашиот летен одмор. Многумина мислат дека е најпаметно да го поминете ова лето во домашните летувалишта, но ако сè уште планирате летен одмор, можеби ќе треба да ја земете предвидПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќето луѓе не се подготвени да платат за летен одмор по пандемијата, а овие земји подготвија примамливи понуди во обид да ги намамат туристите. Вратата ја отвори Сицилија кога секоја четврта вечер ја нуди бесплатно на туристите кои одлучуваат да го поминат летото на овој прекрасен остров. Loading… Грција гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Некои патници од Европа наскоро ќе можат да патуваат во САД, изјави американскиот претседател Доналд Трамп. Тој рече дека САД планираат да се „отворат“ за патниците кои доаѓаат од земји со низок ризик во Европа и други земји. Тоа значи дека многу Европејци наскоро ќе можат да планираат одмор воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Туристичката индустрија во моментов е најпогодена од епидемијата Ковид-19, па затоа е меѓу првите индустрии што застана и закрепнува е најдолго. Со цел да се процени потенцијалната загуба што туризмот ќе ја доживее заради овие ограничувања, Евростат ги издвои основните бројки од претходните две години за периодот март-јуни и јули-августПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако започна да ги олеснува рестриктивните мерки на 4 мај, Грција во сабота ќе отвори 515 плажи за да се подготви за туристичката сезона за време на пандемијата на коронавирусот, јавуваат британските медиуми. Сакате да патувате летово? Ова се мерките за безбедност на ЕУ! Loading… Голем број на рестриктивни меркиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дваесет и осумгодишниот Адам Грифитс ги посетувал туристичките агенции, преправајќи се дека е подготвен да купи разни патувања. Со оглед на неговата лоша финансиска состојба, тој немал пари за нив, но ги украл лозинките на вработените и на крајот резервирал патувања во вредност од 44 илјади фунти! Loading… Како ќеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Европската комисија претстави серија мерки насочени кон обезбедување на безбеден начин луѓето повторно да патуваат, во време кога владите се обидуваат да го оживеат туризмот и авиокомпаниите кои се запрени од коронавирусот. Постојат мерки за сите видови на превоз: со авион, воз, автомобил, автобус и минибус. Loading… Како ќе изгледаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Светската туристичка организација на Обединетите нации проценува дека поради пандемијата на коронавирусот, обемот на меѓународниот туризам ќе падне за 80 проценти оваа година во однос на 2019 година и дека како резултат ќе бидат најмалку 100 милиони работни места. Начинот на кој некои земји ќе се обидат да го намалатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Растојанието од три метри помеѓу чадорите на организирани плажи и пет метри на неорганизираните ќе биде иднината на летните одмори во Грција. Исто така, физичко растојание од 1,5 метри останува во сила, или во затворен простор или на отворено, опционално користење на маската во затворен простор, како и дезинфекција наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Германците можеби ќе можат да патуваат надвор од своите граници, рече германскиот министер за туризам во дебатата во која европските земји се обидуваат да најдат решение за летото. Томас Барис за германско списание изјави дека луѓето ќе можат да ги напуштат границите на Германија заради летни одмори доколку епидемијата останеПрочитај повеќе