Овој малку познат град е прогласен за европски град на годината

Сподели со своите пријатели

Холандски град ја доби престижната титула „Европски град на годината“. Има канали, велосипеди и музеј полн со слики на Ван Гог.

Loading...

Не, не Амстердам, туку историскиот град Амерсфорт.

 

couple holding between buildings

 

Градот, кој се наоѓа западно од Амстердам, има центар на стариот град со згради кои датираат од средниот век.

Речиси кружната улица Muurhuizen е позната како една од најубавите во целиот град, а туристите сакаат да шетаат по неа, да застануваат покрај продавниците и да јадат во еден од рестораните.

Како и главниот град на Холандија, Амерсфорт има и каналски систем, полн со мостови и порти, кои може да се истражат при патување со брод.

Loading...

 

landscape photography of concrete buildings near body of water

 

А за љубителите на уметноста, градот е дом на втората по големина колекција на слики на Ван Гог.

Тоа е, исто така, родното место на неопластичен уметник Пиет Мондријан, а посетителите можат да се упатат кон Мондријаанхуис, родното место и домот на сликарот.

Ако барате прекрасни глетки, градот ги има. Кулата на Lieve Vrouve е сè што останало откако оригиналната црква била случајно крената во воздух.

 

black bicycle parked on gray metal fence near brown concrete building during daytime

Loading...

 

Висока е само 100 метри, но доколку се искачите ќе бидете наградени со прекрасен поглед на градот.

Амерсфорт беше награден како најдобар во Европа од Лондонската академија за урбанистичко планирање, која го посети градот за да ја процени неговата одржливост, урбанистичко планирање и управување.

Исто така, беше пофалена за квалитетот на животот во кој жителите можат да уживаат, како и за тоа како го одржува својот карактер и наследство.

 

people walking on bridge over river during daytime
Photo by Bart Ros/Unsplash

 

„Амерсфорт се фокусира на благосостојбата и среќата на своите граѓани, од преместување до ограничувања на автомобилите до обезбедување разновидни и висококвалитетни домови по пристапни цени“, рече жирито.

Амерсфорт беше во потесниот избор за наградата заедно со Естепона во шпанската Коста дел Сол и Ексетер во Девон, Англија.

Loading...

Ако сакате да го посетите Амерсфорт, доста е лесно да стигнете таму. Или ќе треба да летате до аеродромот Шипхол во Амстердам или да одите со Еуростар до Амстердам Централ.

Возовите сообраќаат до Амерсфорт од Амстердам Централ. Секој час има два брзи воза кои ќе ве однесат таму за околу 30 минути.