Патувања и дестинации (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Пет од најбизарните хотели во светот имаат едно нешто заедничко – необичноста. Овде сè е како што не можете да замислите. Loading… Во сите овие хотели, гостинот е секогаш во право. Ве водиме во 5-те најбизарни хотели во светот: Хотел под морето во Занзибар На брегот на Танзанија, можете даПрочитај повеќе

Venice canal

Сподели со своите пријатели

Венеција, Италија, најверојатно ќе одобри пробна такса за посетители од пет евра во обид да го контролира туризмот. Loading… Сите посетители на возраст над 14 години ќе треба однапред да платат такса и да резервираат влез во градот. Градскиот советник за туризам Симоне Вентурини вели дека пробната такса ќе бидеПрочитај повеќе

white and blue dome building

Сподели со своите пријатели

Карактеристичните куќи во бела и сина боја се белег на бајковитите грчки дестинации како Миконос и Санторини. Loading… Самото гледање фотографии со архитектура во боите на грчкото знаме нè тера да сакаме да уживаме во прекрасните плажи и медитеранската кујна. Но, дали знаете што симболизираат карактеристичните бои на ведрото небоПрочитај повеќе

Loading...
Burj Al Arab

Сподели со своите пријатели

Експертите за патувања во Travelbag создадоа листа на градови низ светот кои ги сметаат за најубави за истражување откако ќе се стемни. Loading… Нивните критериуми за рангирање на најсценските градови за истражување во текот на ноќта го вклучуваат бројот на хаштагови на Инстаграм споделени на секоја локација, нивото на ноќноПрочитај повеќе

white and blue boat on blue sea near gray rocky mountain during daytime

Сподели со своите пријатели

Грчка плажа на островот Миконос е идентификувана како една од најскапите за посета во светот. Loading… Плажата Платис Гиалос на грчкиот остров Миконос е една од најскапите во светот, пишува Travel Mag. Оваа плажа е на седумнаесеттото место на листата на најскапи плажи за посета, а најевтиното сместување во двокреветнаПрочитај повеќе

brown beach umbrellas on beach during daytime

Сподели со своите пријатели

Летниот топлотен бран и натпросечните температури низ јужна Европа би можеле да предизвикаат трајни промени во туристичките навики, бидејќи повеќе туристи би можеле да се одлучат за поладни дестинации или да одат на одмор во пролет или есен, предвидуваат туристичките организации и експерти. Loading… Податоците на Европската комисија за патувањаПрочитај повеќе

Loading...
island under white sky

Сподели со своите пријатели

Бали, кој зависи од милиони туристи од целиот свет, се обидува да ја искористи својата популарност за да ја зголеми својата каса и да ја заштити својата тропска привлечност. Loading… „Плаќањето на данокот за странските туристи се применува само еднаш за време на нивната посета на Бали“, изјави гувернерот ВајанПрочитај повеќе

20 Mg Label Blister Pack

Сподели со своите пријатели

Сите со нетрпение ги очекуваме летните одмори, а она што дефинитивно може да ја наруши нашата радост се здравствените проблеми што можат да ни се случат додека сме на летен одмор. Затоа е важно покрај редовниот багаж, да не се заборави и патничката аптека. Loading… “Денес ќе спакуваме еден примерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секој копнее по одмор, плажа и некоја егзотична дестинација. Доколку успеете да одите на одмор, еве 15-тина парчиња облека што дефинитивно треба да ги имате со вас. Loading… Бела маица Освен што е погодна за топлина, белата маица е одлична основа, или модна основа за другa облека. Сè се согласуваПрочитај повеќе

Loading...
white and blue boat on sea near green mountain during daytime

Сподели со своите пријатели

Мигел Кањељас е загрижен за развојот на ситуацијата во Плаја де Палма. Loading… „Ситуацијата е полоша отколку во претходните години“, вели претседателот на Здружението на жители на населбата Лас Маравиљас, која ги опфаќа повеќето од најважната туристичка зона во Мајорка. „Секако дека живееме овде од туризмот“, вели тој. „Но, сепакПрочитај повеќе