Венеција воведува дневна такса за посетителите

Сподели со своите пријатели

Венеција, Италија, најверојатно ќе одобри пробна такса за посетители од пет евра во обид да го контролира туризмот.

Loading...

Сите посетители на возраст над 14 години ќе треба однапред да платат такса и да резервираат влез во градот.

Градскиот советник за туризам Симоне Вентурини вели дека пробната такса ќе биде воведена во текот на туристичката сезона следната година.

„Венеција е меѓу најпосетуваните европски градови… [и затоа] најмногу страда од прекумерниот туризам“, рече тој.

Премногу туристи е еден од најголемите проблеми на Венеција

Градот од само 7,6 квадратни километри бил домаќин на речиси 13 милиони туристи во 2019 година, покажуваат податоците на италијанскиот национален институт за статистика.

Бројот на посетители се очекува да ги надмине нивоата пред Ковид-19 во наредните години.

„Целта е дневните патници да изберат да ја посетат Венеција надвор од шпицот на сезоната“, рече Вентурини.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Доаѓа бурата „Офелија“, може да предизвика опасни поплави: Америка во страв!

„Сакаме да ја тестираме таксата и, доколку е потребно, да ја подобриме. Не можеме да поминеме уште 40 години да дебатираме што е најдоброто нешто да се направи“.

Loading...

На почетокот на оваа година, УНЕСКО, агенцијата на Обединетите нации за заштита на културното наследство, објави дека градот треба да се додаде на листата на загрозено светско наследство, бидејќи влијанието на климатските промени и масовниот туризам се закануваат да предизвикаат неповратни промени.

Во 2021 година, градските власти им забранија на големите бродови за крстарење да влезат во историскиот центар на Венеција преку каналот Џудекка откако бродот се судри во пристаништето.

Критичарите тврдат дека бродовите предизвикуваат загадување и ги еродираат темелите на градот, кои редовно се погодени од поплави.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија воведува гранични контроли кон соседите!

Сепак, не е јасно дали планот за воведување дневна наплата ќе ги одврати туристите.

Се повеќе жители на Венеција заминуваат, бидејќи туристите се закануваат да го преплават историскиот островски град.

Валентини Ризи, докторант на локалниот универзитет, живее во Венеција веќе пет години.

Таа се борела да пронајде потрајно место за живеење и на крајот нашла сопственик кој бил подготвен да ѝ даде долгорочен закуп.

Други, пак, немаа толку среќа.

Loading...

„Познавам студенти кои мораа да го напуштат своето сместување во мај или јуни затоа што нивниот сопственик сакаше да ја изнајми куќата на туристи за лето, а тие можеа да се вратат во октомври“, рече таа.

Здруженијата на граѓани на Очио и Вениса започнаа студии за следење на бројот на легла за туристите и бројот на легла за жителите на градот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Иран претстави дрон со „најдолг дострел во светот“ (ВИДЕО)

Според последните податоци, додека има 49.693 легла за туристи, 49.308 се достапни за жителите, што значи дека бројот на легла за туристите го надминува бројот на легла за жителите.

Марија Фиано, наставничката која раководи со Ocio, рече дека е изненадена од податоците.

„За само пет месеци, бројот на легла за туристи се зголеми за 1.000 единици“, објасни таа.

Таа вели дека многу поранешни владини згради, како што е Стопанската комора, сега се пренаменети во хотели.

„Тоа е драматична ситуација, бидејќи ја означува трансформацијата од град во неград, населен со привремени посетители.

Фиано смета дека начин да се реши овој проблем е да се ограничи сместувањето за туристите.

Loading...

Таа не е убедена дека дневниот хонорар ќе даде резултати.

„Мислам дека тоа само ти фрла прашина во очите“, рече таа.