Објавено кога ќе се наплаќа влез во Венеција, ќе има и посебен влез

Сподели со своите пријатели

Дневните посетители на Венеција во одредени денови од 25 април следната година ќе треба да платат влез од пет евра, соопштија денеска градските власти.

Loading...

Градскиот совет веќе во септември договори пробна исплата на влезната такса, а сега го објавија и календарот кога ќе наплатат влезница.

Градските власти одлучија дневните посетители од 25 мај до 5 мај и сите викенди до средината на јули да плаќаат влез од пет евра, освен за 2 и 3 јуни.

Севкупно, влезот за посета на градот на вода ќе се наплаќа 29 дена, пренесува германската новинска агенција dpa.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германец поради документи признал 24 деца: „Лапнал“ 1,5 милиони евра и нема да биде казнет

Тие ги одредуваат овие датуми бидејќи тоа се денови кога Венеција е особено полна со туристи.

Платформата за онлајн резервации на билети ќе започне со работа на 16 јануари.

По 29 април, властите по случаен избор ќе ги проверуваат туристите дали ја платиле влезната такса.

Дополнително ќе постават посебна влезна врата.

Loading...

Секој што нема билет ќе биде казнет со глоба од 50 до 300 евра. За време на пробниот период се очекува од билети годишно во градската каса на Венеција да се слеат 1,5 милиони евра.

Властите на една од најпопуларните туристички дестинации во Италија со години дебатираа како најдобро да се справат со милионите туристи кои доаѓаат во Венеција, најпозната по плоштадот Свети Марко, мостот Риалто и безброј канали, меѓу другото.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Прв пораз од доаѓањето на власт: Партијата на Мелони загуби на регионалните избори

Воведувањето билети неколкупати се одложуваше поради загриженоста дека тие би можеле да влијаат на приходите од туризмот и да ја ограничат слободата на движење.

Властите само го потврдија пробното воведување на влезници во септември.

Меѓу другите, од билети ќе бидат ослободени жителите на италијанскиот регион Венето, оние кои студираат или работат во Венеција или се родени таму, туристите кои ќе преноќат во градот и децата до 14 години.