Објавена листата на најживописни градови во ноќните часови

Сподели со своите пријатели

Експертите за патувања во Travelbag создадоа листа на градови низ светот кои ги сметаат за најубави за истражување откако ќе се стемни.

Loading...

Нивните критериуми за рангирање на најсценските градови за истражување во текот на ноќта го вклучуваат бројот на хаштагови на Инстаграм споделени на секоја локација, нивото на ноќно осветлување, нивото на бучава и колку е безбедна секоја локација за пешачење ноќе.

Со своите светлосни ревии и иконите облакодери, Дубаи е на врвот како најживописниот град во светот во текот на ноќта, а веднаш по него е Токио осветлен со неонски.

 

people walking on road near well-lit buildings
Photo by Jezael Melgoza

 

Создавајќи посебна листа за Европа, Рејкјавик го зазема првото место, благодарение на неговото ниско ниво на ноќно осветлување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Утринава започна есента

Меѓу градовите кои важат за најживописни ноќе на Стариот континент, има и два града од поранешна Југославија, двата од Хрватска.

Дубровник го зазеде второто место, додека Загреб е на петтата позиција на оваа листа, пренесува klix.ba.

Loading...

 

aerial view of city buildings during night time
Photo by Geio Tischler

 

Топ 10 најшарени градови во текот на ноќта во светот:

Дубаи, ОАЕ

Токио, Јапонија

Сингапур

Мускат, Оман

Њујорк, САД

Хирошима, Јапонија

Loading...

Кјото, Јапонија

Сиднеј, Австралија

Абу Даби, ОАЕ

Тајпеј, Тајван

Топ 10 најживописни градови во Европа ноќе:

Рејкјавик, Исланд

Дубровник, Хрватска

Хелсинки, Финска

Виена, Австрија

Loading...

Загреб, Хрватска

Сан Себастијан, Шпанија

Минхен, Германија

Вилнус, Литванија

Мадрид, Шпанија

Лисабон, Португалија

Loading...