Регион (Page 26)

Сподели со своите пријатели

Со прошетка низ центарот на бугарската престолнина Согија, стотина ултрадесничарки екстремисти одадоа почит на бугарскиот генерал Христо Луков, кој во 30-те и 40-те години од минатиот век ја водел пронацистичката организација. Млади во темна облека, носејќи пиротехнички средства, прошетаа до поранешниот дом на Луков, каде положиле венци. Властите во СофијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја повика Европската унија да најде начин со кој ќе ги убеди петте нејзини членки што не ја признаваат независноста на Косово, да не ја блокираа неговата европска перспектива. – Непризнавањето на Косово никому не ми го прави животот полесен, изјави Харадинај во интервју за виенксиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пилот, нуркач, рокер, кој е претседателот на Република Бугарија Румен Радев. Војник од кариера кој пред да се пензионира беше на висока позија во армијата,  како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили. Има посетувано и Колеџ за воздухопловни сили на армијата на САД во Монтгомери, Алабама. Во брак еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Голем пожар избил во петок навечер во изложбениот, производениот и складишен простор на фирмата „Елград“ во Ријека, Хрватска. На местото на несреќата се бројни пожарникарски екипи од Ријека и Опатија кои настојуваат да го спречат пожарот, пренесуваат хрватските медиуми. „Елград“ е компанија која се занимава со производство на мебел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ, нејзиниот српски колега Александар Вучиќ и тројцата членови на претседателството на БиХ ќе имаат средба на 6 или 7 март во Мостар. Тоа го изјави денеска претседавачот со Претседателството на БиХ, Драган Човиќ. Тој истакна дека тоа е придонес за решавање на проблемите во регионотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Албанија е регистриран втор смртен случај од морбили. Станува збор за четиримесечно женско бебе,кое во Инфективната клиника во Тирана било донесено од регионалната болница во Пешкопеја со бронхопневмонија. – Ова е второ бебе кое почина како последица од добиените компликации откако заболело од морбли. Првиот случај е регистриран предПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Намалениот ангажман на САД не Балканот не значи дека Вашингтон го губи интересот за регионот, оценува Дојче Веле. Според радиото, во Вашингтон внимателно се анализира стратегијата на Европската комисија за Западниот Балкан, бидејќи Брисел и Белата куќа имаат ист интерес во регионот. Советникот на Германскиот маршалов фонд, Џонатан Кац воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грција се очекува да пристапи кон постпено олабавување на капиталните ограничувања и да ја крене горната граница за повлекување пари од 1.800 на 2.300 евра месечно. Уредбата за ова олабавување е подготвена и треба да биде потпишана од министерот за финансии и објавена во Државниот весник. Се очекува тоа даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Србија има повеќе од 30.000 деца кои се уште не се вакцинирани, изјави денеска српскиот министер за здравство Златибор Лончар. На денешен ден, соопшти министерот, 2.222 луѓе се болни од морбили, има 268 компликации, а повеќе од 30.000 деца во Србија се уште не се вакцинирани. – И сегаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи од Европската унија денеска во Софија ја продолжуваат неформалната средба, а на дневен ред се Стратегијата за проширување на Унијата, безбедносни прашања и одбрана, како и ситуацијата во Сирија и Северна Кореја. Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева пред новинарите изјави дека демократски,Прочитај повеќе