Зеленски: Русија подготвува „експлозија“ на Балканот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

„Обрнете внимание на Балканот. Верувајте, добиваме информации дека Русија има големи планови“, рече украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Loading...

Блискиот исток, и уште едно одвраќање – Балканот. Ако западните земји и другите земји во светот не направат ништо, таму ќе има нова експлозија – додава тој.

Тој вели дека не е ништо ново.

„Има криза меѓу земјите од Балканот, а не е од вчера. Токму затоа Русија се меша таму, за една балканска земја да војува против друга. Русија е заинтересирана да го сврти вниманието и да помогне. Таму разлика е кога помагаш на една земја и кога таа помош и внимание треба да ја споделиш меѓу неколку од нив“, рече Зеленски, додавајќи:

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан ја блокира Украина

„Помеѓу неколку земји, неколку кризи, неколку хуманитарни предизвици, не се работи само за оружје, туку и за хуманитарна помош, и за жените, децата, кои станаа жртви на војната.

Тој понатаму изјави дека треба да се посвети внимание и на Молдавија.

„Верувајте ми, Русија го организира истото таму. Сега почнуваат да ја дестабилизираат ситуацијата во Молдавија. Сакаат да покажат дека нешто не е во ред со изборите таму. Зошто? Да ги прогласат изборите за нелегитимни и да ја отстранат проевропската влада. Тоа е она што работи Русија“, рече Зеленски.

 

Loading...