Генералниот секретар на НАТО во понеделник во Сараево

Сподели со своите пријатели

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во наредните денови ќе пристигне во официјална посета на Босна и Херцеговина.

Loading...

Ова е негова прва посета на БиХ.

Во понеделник е планирана средба со претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Борјана Кришто.

– Во понеделник, 20 ноември 2023 година, претседавачот на Советот на министри на Босна и Херцеговина, Борјана Кришто, ќе се сретне со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој е во посета на Босна и Херцеговина, во понеделник, 20 ноември 2023 година, Министерството изјави за внатрешни работи на БиХ.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бербок: Земјите од Западен Балкан апсолутно и целосно припаѓаат на Европската унија

Ќе се одржи состанок на делегациите на Советот на министри и НАТО алијансата.

Столтенберг во претходните медиумски настапи изјави дека Босна и Херцеговина, заедно со Грузија и Молдавија, припаѓаат на земјите кои заслужуваат посебно внимание од НАТО.

Во средината на јули, лидерите на земјите од НАТО им порачаа на земјите од Западен Балкан дека регионот е од стратешко значење за алијансата и ја потврдија својата посветеност на безбедноста и стабилноста на Западен Балкан.