Регион (Page 25)

Сподели со своите пријатели

Постои „џентлменски договор“ од 90-тите години меѓу Русија и САД и западните сојузници, со кој НАТО ветува дека нема да се шири на исток кон границите на Русија и кој е прекршен со трите проширувања на НАТО. Сега во таа игра сакаат да го вовлечат и Балканот, изјави шефот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на грчката дипломатија во следните денови доаѓа во Скопје, објави грчката телевизија Алфа. Во прилогот емитуван во централното издание на вестите, новинарката повикувајќи се на свои извори вели дека започнува клучна недела за преговорите, а Коѕијас на неговиот македонски колега ќе му ја достави нацрт-спогодбата што ја подготвува грчкатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грција е подготвена да застане на нозе и државата нема да има потреба од строг надзор по август, кога ќе заврши сегашната програма за спас, изјави грчкиот министер за финансии Еуклид Цакалотос во одделни интервјуа за францускиот весник „Еко“ и британскиот „Фајненшл Тајмс“. Цакалотос е убеден дека Грција ќе излезе одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кога ќе треба да ја исполниме должноста, тоа и ќе го направиме, изјави бугарскиот патријарх Неофит за Бгнес, во врска барањето на Македонската православна црква – Охридска архиепископија до Бугарската православна црква да и биде црква-мајка и да се бори за нејзината автокефалност. Посетата на бугарскиот претседател Румен Радев и двајца митрополитиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Седницата на косовското Собрание, закажана за синоќа, на која требаше да биде ратификуван Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, е одложена, јави дописникот на МИА. – Вонредната седница на Собрането на Република Косово,предвиена за 18 февруари 2018 годна во 18 часот нема да се одржи. За денот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката полиција во регионот на Дојран, уапси 55-годишен македонски државјанин, бидејќи во приколката од неговиот камион биле пронајдени 11 нелегални мигранти, кои требало нелегално да ги изнесе од Грција. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, од истрагата на полицијата произлегло дека мигрантите во Грција влегле преку нелегален премин на грчко –Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Србија само губи време во блокирањето на Косово, бидејќи косовската независност е неповратен процес, оцени претседателот на Косово, Хашим Тачи. – Свесен сум за предизвиците што ги имаме во врска со консолидацијата на меѓународниот субјективитет на Косово, но убеден сум дека Косово ќе биде дел од ОН, УНЕСКО, Интерпол иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во селото Турија во близина на војводинскиот град Србобран вчера беше претставен најдолгиот колбас на светот – долг вкупно 2.034 метри и тежок 2,5 тони. Колбасот, со кој мајсторите од Турија сакаат „да го поправат“ својот Гинисов рекорд за најдолг колбас поставен во 2013 година, беше презентиран во рамки наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот публицист Ветон Сурои одби да го прими орденот што му го додели косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод годишнината од прогласувањето на независноста на Косово. Сурои на својот профил на Фексбук обајви дека одбива да прими орден од човек кој е „најмногу одговоен за заробување, изолација, поткадување и духовноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Трговската размена меѓу Македонија и Бугарија е значително порасната по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, оценија претседателите Ѓорге Иванов и Румен Радев по вчерашната средба во Скопје со претставниците на стопанските комори на двете земји. Тие порачаа дека  Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобраПрочитај повеќе