Регион (Page 27)

Официјалните претставници на Европската Унија кои посредуваат во дијалогот меѓу Белград и Приштина работат со претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи за постигнување сеопфатна нормализација на односите, изјави портпаролката на висока претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, Маја Коцијанчич за приштинскиот весникПрочитај повеќе

Преговорите за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција и натаму се во фокусот на вниманието и на грчката и на македонската јавност. Медиумите и во двете земји даваат осврт на досега постигнатото и се обидуваат да откријат за што разговарале министрите за надворешни работи на двете земји,Прочитај повеќе

Позиција што ја зазеде македонското раководство беше пресврната точка. Таа и даде шанса за новата перспектива, кон која ние во Бугарија отсекогаш сме биле отворени. Треба да направиме се луѓето од двете страни на границата – и од Бугарија и од Македонија, навистина да се чувствуваат како браќа, вели бугарскиотПрочитај повеќе

Loading...

Во тешка сообраќајна несреќа во Словенија загина возач од Хрватска. Во несреќата на приморскиот автопат учествувале четири теретни возила. Три возила изгореле во големиот пожар кој избувнал по судирот. Во пожарот изгорела и цистерна со нафта во која загинал 38-годишен Хрват. Според информациите, причина за несреќата била неприлагодена брзина соПрочитај повеќе

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ изрази вечерва задоволство што за време на посетата од страна на српскиот колега Александар Вучиќ, постигнат е исчекор во намерите да се решат преостанатите прашања од неодамното минато. Таа во Дневник на загребската ТВ НОВА рекла дека од претседателот на Србија не побарала никакви ветувања,Прочитај повеќе

Во Белград денеска доаѓа австирскиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, а притоа испрати и порака до Србија пред официјално да пристигне во земјата. Штрахе, кој е сојузен министер за јавна управа и спорт, воочи посетата на Белград рекол дека Косово без сомнеж е дел од Србија и дека би било пожелноПрочитај повеќе

Loading...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска ја зпаочна официјалната дводневна посета на Хрватска, а во Загреб треба да се сретне со хрватскиот државен врв, ќе учествува на работен форум за стопанството на двете земји, а во вторник ќе го посети ргинмост и потоа ќе зборува во Собранието на СНВ иПрочитај повеќе

Двајца припадници на косовската полиција во северниот дел од Косовска Митровица, кои се приведени поради сомнение дека недоволно го заштитиле местото на убиство на Оливер Ивановќ, биле од српска националност, а Основното јавно обвинителство побарало притвор до 30 дена, изјавил за приштинска „Газета експрес“ обвинителот Њази Реџа. Магазинот наведува декаПрочитај повеќе

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтер денеска го стресе подрачјето на Подгорица. Потресот е регистриран некаде по 14 часот. Според податоците од Заводот за сеизмологија, земјотресот бил на длабочина од пет километри. Потресот се случил на 55 километри североисточно од Подгорица, пренесува РТЦГ.

Loading...

Решавањето на српското национално прашање не смее да им се препушти на европските бирократи, изјавил министерот за одбрана Александар Вулин по повод препораките изнесени во Стратегијата за проширување на ЕУ, дека Србија би требало да постигне правно-обврзувачки споразум со Косово и Метохија. Коментирајќи ги препораките изнесени во Стратегијата за проширувањеПрочитај повеќе