Захарова: Зошто ОБСЕ не беше шокирана од бомбардирањето на Југославија со осиромашен ураниум?

Сподели со своите пријатели

Како се разликува 21 век од крајот на 20 век? Зошто светските лидери се толку шокирани од она што се случува на почетокот на 21 век, ако на крајот на 20-ти совршено мирно го набљудуваа бомбардирањето на Југославија, Белград, односно главниот град на Југославија, кога граѓаните, меѓу кои и голем број деца, беа убиени од бомби со осиромашен ураниум, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Loading...

„Не беа убиени само граѓаните на Југославија, туку и на регионот. Од тие бомби загинаа и НАТО војници, бидејќи подоцна се разболеле од тешки болести. Каде беа тогаш сите земји на ОБСЕ? Не го видоа, не забележаа… Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска зборуваше за сето ова“, изјави Захарова во интервју за ТВ каналот „Русија-24“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Северна кореја испратила 7.000 контејнери со муниција во Русија

Таа посочи дека на состанокот на ОБСЕ во Македонија преовладувала „логиката“ дека без Русија нема смисла да се разговара за прашања за безбедност и соработка, како и за проблемите на европскиот континент воопшто.

„Победи логиката дека без учество на Русија нема смисла да се разговара за проблемите на европскиот континент од гледна точка на безбедност и соработка. Секој што ја знае картата на Европа ја разбира важноста на нашата земја, а тоа не е само географија, бидејќи таа е важна од гледна точка на се: енергија, економија, безбедност, хуманитарна сфера“, подвлече таа.

Според неа, организацијата добила илузорна, но барем некаква шанса да продолжи да постои, бидејќи во спротивно се би било бесмислено.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е ладнокрвниот убиец што Путин сака да го извлече од затвор во Германија

Захарова додаде дека Москва не го смета присуството на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на Советот на министри за надворешни работи на ОБСЕ за „дипломатска победа“, истакнувајќи дека тоа е шанса организацијата „да не потоне“.

Тотален апсурд од затворањето на воздушниот простор на Бугарија

Захарова уште еднаш се осврна на потегот на бугарските власти кои и го затворија воздушниот простор, оценувајќи дека забраната е нарачана од проамерикански политичари, што од логика е неразбирливо.

„Разговарав со јавни личности и новинари во Бугарија и сите беа шокирани од тоа што го направија нивните политичари. Дури мислам дека тоа не го направија политичарите, туку оние кои ги спроведуваат американските идеи“, рече таа.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци

Таа нагласи дека бугарските власти немаат правна основа да ѝ забранат да биде во авионот кој без застанување го преминува воздушниот простор на земјата, пренесува РТ Балкан.

„Ова во никој случај не е поврзано со никаква логика или закон. Но, повторувам, што ќе се случи следно? Тие треба да си го постават тоа прашање. Но, очигледно, во жарот и лудилото на таа русофобија, нема повеќе време за прашања“, заклучи Захарова.