Бугарскиот парламент го верификуваше испраќањето воена помош за Украина

Сподели со своите пријатели

Пратениците во бугарскиот парламент конечно, по четири месеци двоумење, го ратификуваа меѓувладиниот договор со Украина кој ќе овозможи испорака на воена помош за Киев, а обемот на пакети што ќе бидат испратени во таа земја е јасен показател дека Софија конечно го смени ставот за украинската криза, пренесуваат медиумите.

Loading...

Според порталот „Балканска безбедносна мрежа“, парламентарците првично ја усвоиле одлуката на бугарската влада за ова прашање уште во јули, но процедурата барала и ратификација на договорот меѓу двете влади, бидејќи се работи за испорака на оружје.

Станува збор за 100 отфрлени оклопни транспортери БТР-60, кои до сега формално беа во сопственост на МВР, но не се во употреба од 80-тите години на минатиот век.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во војна не можете ништо да исклучите, вели францускиот премиер

Одлуката за нивно испраќање во Украина ја поддржаа 152 пратеници на владејачката коалиција, од вкупно 240 пратеници во парламентот.

„Многу повеќе од формална воена помош, која секако ќе го олесни надополнувањето на пешадиските баталјони на украинската армија истрошени во долгорочниот конфликт со Русија, оваа одлука на бугарските парламентарци ќе означи и промена во односот кон испраќањето воена помош на Украина воопшто. Имено, официјална Софија во овој поглед досега беше воздржана и јасно стави до знаење дека очекува соодветна компензација од сојузниците на НАТО, пред сè од САД, за секој имот што ќе го испрати на исток“, пишува во текстот. чита.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полските земјоделци веќе три недели ги блокираат граничните премини со Украина

Набљудувачите на тој процес шпекулираат дека позитивната одлука на бугарскиот парламент е директна последица на одлуката на американскиот Стејт департмент, кој во септември и дозволи на локалната воена индустрија да и продава оклопни возила „Страјкер“ на Бугарија.

Бугарскиот парламент на 9 ноември одобри купување на 183 „Страјкери“, во различни конфигурации и намени, а за купување на ова ново оружје за потребите на Армијата, Софија одвои околу 1,5 милијарди американски долари.

„Откако „се скрши мразот“, се наметнува прашањето дали Бугарија конечно ќе се согласи да ` префрли друга опрема на Украина, што би ѝ овозможило на таа земја да продолжи со сегашното темпо на конфликт со Русија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски вечерва во Тирана, безбедносните мерки на високо ниво

Иако е во НАТО веќе 19 години. Бугарија сè уште користи многу поранешно советско оружје, па во таа смисла е високо на листата на потенцијални „донатори“ за Украина“, се вели во текстот.

Порталот потсетува дека Бугарија сè уште користи ловци МиГ-29, јуришни авиони Су-25 и тенкови Т-72 и дека Украина би била многу среќна да ја преземе ракетната дивизија за воздушна одбрана С-300 ПМУ, која веќе пристигнала од Словачка.

Бугарскиот државен врв досега одбиваше да зборува на таа тема бидејќи беше оценето дека во моментов нема соодветна замена за таа алатка.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.