Регион (Page 24)

Сподели со своите пријатели

Евроспката унија може значително да ја зголеми употребата на обновливи извори на енергија, заштедувајќи милијарди долари, се наведува во истражувањето на Меѓународната агенција за обновлива енергија. ЕУ може рентабилно да го зголеми за 34 проценти делот на зелените енергетски извори во енергетиката до 2030 година, наместо 27 проценти предвидени воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грција исполни 99 проценти од условите за добивање нова транша финансиска помош, но ќе ја добие не порано од крајот на март, се посочува во заклучокот на министрите за финансии од еврозоната на состанокот на Еврогрупата во Брисел. – Грција постигна многу голем напредок. Исполнети се 108 од 110-те договорениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија Александар Вучиќ рекол дека решение за Косово ќе предложи до крајот на април и додава дека идеите за поделбата и слични модели се несериозни. – Мислам дека треба да имаме идеи и позитивна насока во решавањето на тоа прашање. Повеќе пати искинав хартии на кои беа напишаниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска ја осуди изјавата на албанскиот премиер Еди Рама и оцени дека ЕУ и западните земји ја „ставаат главата во песок“ пред, како што рече, големоалбанската политика. Изјавата на Рама за заеднички претседател на Албанија и на Косово за Дачиќ е „вџашувачка“ и констатираше дека иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека дијалогот со Србија треба да заврши со взаемно признавање. Според него, Косово е фактор на мирот и стабилноста и пример за добрососедство и е ангажрано во дијалог со сите земји во регионот. На официјалната средба со американскиот сенатор Рон Џонсон, на која присуствуваа иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека е непријатно изненадена од претседателот на Словенија, Борут Пахор, кој изјави дека Словенија ќе се обиде да влијае врз петте земји-членки на ЕУ кои не го признале Косово, тоа да го направат. Изјавата на Пахор, според оценката на Брнабиќ, која неодамна ја предводеше СрбијаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ денеска ја осуди изјавата на албанскиот премиер Еди Рама и оцени дека ЕУ и западните земји ја „ставаат главата во песок“ пред, како што рече, големоалбанската политика. – Косово и Албанја ќе имаат една надворешна политика, а не само амбасади. И дипломатското претставувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Српското Министерство за одбрана денеска потврди дека воената полиција вчера привела двајца американски и две украински државјанки поради сомнеж дека со дрон се обиделе неовластено да ја снимаат зградата на стариот Генералштаб во Белград, каде сега се наоѓаат Воено-разнувачката служба (ВОА) и Воена-безбедоносната служба (ВБА). По повод овој случај сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во денешното соопштение од Амбасадата на САД во Косово се наведува дека Вашингтон не поддржува размена на територии. – Не поддржуваме размена на територии или воспоставување на преседан, што може да предизвика повеќе проблеми отколку решенија, но сите страни треба да бидат креативни во изнаоѓањето на решение, се посочува воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Доколку Србија и Косово се договорат за размена на територии, на Балканот би можел да започне процес што не би можел да биде запрен и би имал големи последици, оценува лондонскиот магазин „Економист“, додавајќи дека токму затоа „помудро би било да се намали значењето на националните граници“. – Гранците наПрочитај повеќе