Регион (Page 134)

Сподели со своите пријатели

Истражните органи наскоро ќе изнесат конкретни резултати од истрагата за убиството на лидерот на СДП, Оливер Ивановиќ, најави косовскиот претседател Хашим Таи. Тачи рекол дека ја следи работата на органите за откривањето на нарачателите и убиецот на Оливер Ивановиќ, за што, како што вели, неодамна разговарал и со претседателот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, по состанокот со Антонио Тајани, претседателот на Европскиот парламент, соопшти дека го прифаќа повикот на претседателката на Хрватска Колинда Грабар и дека кон средината на февруари патува во Загреб. Претседателот Вучиќ на почетокот на обраќањето кон медиумите истакнал дека му е чест што Тајани еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани престојува во Белград каде се состанува со државниот врв, претставници на цивилниот сектор, а отворил и форум Србија – ЕУ – 2018. Во интервју за телевизијата „N1“ вели дека ЕУ од Србија очекува правно обврзувачки споразум со Приштина, но дека никој не споменува признавањеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Амбасадорот на САД на Косово, Грег Делави изјавил дека Специјалниот суд за злосторствата на ОВК се од исклучително значење за неговата земја. – Специјалниот суд е исклучително важен за САД. Ние се грижиме за судот и сакаме да го видиме Косово интегрирано во Европа, придружувајќи се така кон меѓународните организации,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Исклучително топлото време и високите температури на воздухот во јануари допринесоа рано цутење на дрвјата на Јадранот. Хрватските медиуми објавија фотографија од кајсии кои цутат. Такво нешто претходните години во јануари не можеше да се види, туку веќе од март. Оваа година подранил и бадемот кој досега цутел кон срединатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Само недела дена пред усвојувањето на Стратегијата за проширување на ЕУ за земјите од Западен Балкан, Шпанија ја доведе во прашање не само стратегијата, туку и целиот процес поради острото спротивставување за вклучување на Косово во било кој процес кој остава впечаток дека земјата се третира како држава, пишува „КохаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Приштина вечерва е регистрирано високо ниво на загедн воздух кој се смета за исклучително штетен по здравјето. Приштинските медиуми јавуваат дека последните мерења извршени во 20 часот во американската амбасада покажале 314 микрограми. Пришина има проблеми со загадениот воздух, но последните денови е на самиот врв на градови воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска соопшти дека е упатена нота до Република Србија поради изјавата на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ при отварањето на изложбата „Јасеновац – право на сеќавање“ во ОН во Њујорк. Во соопштнието на сајтот на хрватското министерство се наведува дека воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По пребројувањето на сите гласачки ливчиња Анастасиадес води со 35,5% од гласовите, додека Малас има 30,25%. Актуелниот претседател на Кипар, Никос Анастасиадес и левичарскиот кандидат Ставрос Малас ќе ги одмерат силите во вториот круг од претседателските избори на 4. февруари. На трето место е кандидатот Николас Пападопоулос со 28,75 отсто, пренесува агенцијатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Турција ќе ја исчисти целата своја граница со Сирија од терористите, изјави претседателот на земјата Реџеп Таип Ердоган. Како наведува Ројтерс, со тоа Ердоган официјално означил дека деветдневната турска офанзива во сирискиот регион Африн може да биде продолжена. Зобрувајќи на конгресот на својата партија Правда и развој (АК) во јужнатаПрочитај повеќе