Тачи: Пораките на Белград се провокација

Сподели со своите пријатели

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјави дека пораките на Белград за постигнување компромис без признавање на Косово се провокации.

„Пораката од Белград дека мора да постигнеме компромис без да ја признаеме Република Косово е провокација. Независноста на Косово е токму компромис. Дијалог е можен само по овој принцип: две држави кои меѓусебно се препознаваат како рамноправни соседи се движат кон евроатлантско семејство”, напиша Тачи на својот профил на Твитер.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *