Регион (Page 133)

Сподели со своите пријатели

Седницата на косовското Собрание, закажана за синоќа, на која требаше да биде ратификуван Договорот за демаркација на границата со Црна Гора, е одложена, јави дописникот на МИА. – Вонредната седница на Собрането на Република Косово,предвиена за 18 февруари 2018 годна во 18 часот нема да се одржи. За денот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчката полиција во регионот на Дојран, уапси 55-годишен македонски државјанин, бидејќи во приколката од неговиот камион биле пронајдени 11 нелегални мигранти, кои требало нелегално да ги изнесе од Грција. Според грчката новинска агенција АНА-МПА, од истрагата на полицијата произлегло дека мигрантите во Грција влегле преку нелегален премин на грчко –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Србија само губи време во блокирањето на Косово, бидејќи косовската независност е неповратен процес, оцени претседателот на Косово, Хашим Тачи. – Свесен сум за предизвиците што ги имаме во врска со консолидацијата на меѓународниот субјективитет на Косово, но убеден сум дека Косово ќе биде дел од ОН, УНЕСКО, Интерпол иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во селото Турија во близина на војводинскиот град Србобран вчера беше претставен најдолгиот колбас на светот – долг вкупно 2.034 метри и тежок 2,5 тони. Колбасот, со кој мајсторите од Турија сакаат „да го поправат“ својот Гинисов рекорд за најдолг колбас поставен во 2013 година, беше презентиран во рамки наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот публицист Ветон Сурои одби да го прими орденот што му го додели косовскиот претседател Хашим Тачи, по повод годишнината од прогласувањето на независноста на Косово. Сурои на својот профил на Фексбук обајви дека одбива да прими орден од човек кој е „најмногу одговоен за заробување, изолација, поткадување и духовноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Трговската размена меѓу Македонија и Бугарија е значително порасната по потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, оценија претседателите Ѓорге Иванов и Румен Радев по вчерашната средба во Скопје со претставниците на стопанските комори на двете земји. Тие порачаа дека  Македонија и Бугарија треба да имаат поуспешна бизнис соработка, подобраПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со прошетка низ центарот на бугарската престолнина Согија, стотина ултрадесничарки екстремисти одадоа почит на бугарскиот генерал Христо Луков, кој во 30-те и 40-те години од минатиот век ја водел пронацистичката организација. Млади во темна облека, носејќи пиротехнички средства, прошетаа до поранешниот дом на Луков, каде положиле венци. Властите во СофијаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ја повика Европската унија да најде начин со кој ќе ги убеди петте нејзини членки што не ја признаваат независноста на Косово, да не ја блокираа неговата европска перспектива. – Непризнавањето на Косово никому не ми го прави животот полесен, изјави Харадинај во интервју за виенксиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пилот, нуркач, рокер, кој е претседателот на Република Бугарија Румен Радев. Војник од кариера кој пред да се пензионира беше на висока позија во армијата,  како генерал мајор беше командант на бугарските Воено-воздухопловни сили. Има посетувано и Колеџ за воздухопловни сили на армијата на САД во Монтгомери, Алабама. Во брак еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Голем пожар избил во петок навечер во изложбениот, производениот и складишен простор на фирмата „Елград“ во Ријека, Хрватска. На местото на несреќата се бројни пожарникарски екипи од Ријека и Опатија кои настојуваат да го спречат пожарот, пренесуваат хрватските медиуми. „Елград“ е компанија која се занимава со производство на мебел одПрочитај повеќе