САД тврдат дека не го одобриле израелскиот упад во болницата Ал Шифа во Газа

Сподели со своите пријатели

Соединетите Американски Држави негираа дека му дале зелено светло на Израел да ја нападне болницата Ал-Шифа во Појасот Газа, откако ги поддржаа израелските тврдења дека медицинската установа се користи за воени цели.

Loading...

Говорејќи во средата, портпаролот на Советот за национална безбедност на САД, Џон Кирби, ги отфрли обвинувањата на Хамас дека администрацијата на претседателот Џо Бајден била вмешана во рацијата.

„Не ги одобривме нивните воени операции околу болницата“, им рече Кирби на новинарите.

Кирби одби да каже дали Израел однапред ги предупредил САД за нападот за време на разговорите меѓу Бајден и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во вторникот.

„Нема да навлегувам во детали од разговорот“, рече тој.

САД претходно соопштија дека проценката на разузнавањето ги поддржува израелските тврдења дека во болницата Ал-Шифа, најголемата во Газа, се наоѓа главниот команден центар на Хамас.

Кирби рече дека САД остануваат „задоволни од нашата сопствена разузнавачка проценка“.

Израелските сили извршија рација на Ал Шифа, во која се засолнуваат стотици пациенти и илјадници раселени Палестинци, рано во средата, што предизвика тревога од меѓународните организации и политичките лидери.

Loading...

„Болниците не се боишта“, рече потсекретарот на Обединетите нации за хуманитарни прашања и координатор за итни случаи, Мартин Грифитс, во објава на социјалните мрежи како одговор на рацијата.

Непоткрепени докази

Додека Бајден во понеделникот го повика Израел да преземе „помалку наметливи акции“ во близина на Ал-Шифа, Израел се чини дека не ги сфаќа сериозно тие барања.

„Тоа навистина нагласува дека иако САД ја поддржуваат, не само по дух, туку и воено со милијарди долари годишно, „одбраната“ на Израел, како што ја нарекуваат, Израелците во реалноста дејствуваат спротивно на желбите на САД, понекогаш“, извести од Белата куќа репортерката на Ал Џезира Кимберли Халкет.

Омар Закут, работник за итни случаи во објект во градот Газа, изјави за Ал Џезира дека израелските војници „притвориле и брутално нападнале“ некои од оние што барале засолниште во болницата.

Нападот се случи неколку дена откако израелските сили ја опколија болницата.

Вработените во болницата во вторникот изјавија дека им било забрането да ја напуштат установата и биле принудени да ги закопаат телата во масовна гробница.

Израелската војска соопшти дека нејзините војници пронашле оперативен команден центар и имот што му припаѓа на Хамас во рациите на болницата, но не обезбеди цврст доказ за да го поддржи тврдењето дека таа била централен центар на операциите на Хамас.

Loading...

Портпаролот на израелската армија Даниел Хагари изјави дека војниците пронашле оружје, борбена опрема и технолошка опрема и дека продолжуваат со потрагата.

Војската објави и видео за кое рече дека покажува некои од материјалите пронајдени од неоткриена зграда на теренот на болницата, вклучувајќи автоматско оружје, гранати, муниција и панцири.

Министерството за здравство во Газа во средата соопшти дека израелската армија не пронашла оружје кога извршила рација во болницата.

„Окупаторските сили не нашле воена опрема или оружје во болницата. Во основа, ние не го дозволуваме тоа оружје во болница“, рече во изјавата Мунир ал Бурш, директор на Министерството за здравство.