Руските трупи го нападнаа регионот Харков

Сподели со своите пријатели

Руски војници ја нападнаа областа Харков, објави синоќа началникот на Харковската област Олег Синегубов на каналот Телеграм, пренесува Укринформ.

Loading...

Тој ги повика жителите на Харков и регионот да останат во засолништа.

Претходно, воздухопловните сили на вооружените сили на Украина ги предупредија жителите на регионите Харков и Доњецк за опасноста од ракети.

Според командантот на гарнизонот Харков, Сергеј Мелник, руските сили неодамна го нападнале регионот Харков со системи за воздушна одбрана С-300 од областа Белгород.

„Останува заканата од понатамошни ракетни напади, затоа не го напуштајте засолништето додека не се отстрани воздушната закана“, додаде тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.