Објавена нова снимка од почетокот на нападот на Хамас, терористот снимил се! (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

На источниот раб на Газа, утрото на 7 октомври, неколку минути пред зори, чека група милитанти на Хамас. Некои биле натоварени во бел пик-ап, други на мотори.

Loading...

Тие поминуваат низ неколку последни проверки, уверувајќи се дека снимаат видео и дека нивното оружје е подготвено.

Експлозија во далечината се чини дека е сигнал за движење.

Додека брзаат кон границата, мажите извикуваат: „Алаху Акбар“, израз што на арапски значи „Господ е голем“.

По три минути возење ја минуваат првата гранична ограда што ја дели Газа од Израел.

Оградата е оштетена, оставајќи голем отвор низ кој минуваат. Тешко е да се знае дали е од експлозијата што се слушна неколку моменти претходно.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) му дадоа на Си-Ен-Ен снимка од првите моменти од нападот кои нудат нов поглед на дел од операцијата на Хамас започната од источната граница на Газа.

Видеото доаѓа од камерата на телото на еден од терористите кои учествувале во нападот.

Loading...

ИДФ соопшти дека го објави видеото за да ја покаже реалноста на она што се случи на 7 октомври, ден спореден од израелските власти со 11 септември, кога се проценува дека беа убиени околу 1.200 луѓе, а повеќе од 200 беа земени како заложници.

Снимени се тунелите во Газа, полни се со натписи на ѕидовите

Ова е првпат Израел јавно да објави снимка од тунелите на Хамас во Газа.

Не е јасно дали истото лице ја користи камерата во подземната снимка од поголемата просторија која служи како спој што води до низа потесни тунели.

По должината на вратилото се протегаат жици, иако нема видливо надземно осветлување.

Наместо тоа, единствената светла точка доаѓа од светилката. Некои предмети лежат на подот, заедно со неколку сини буриња.

Во еден момент, мажите под земја светат со батериска ламба во длабока вертикална осовина со скала што се протега по едната страна.

Бетонските ѕидови се обоени со црвен спреј.

„Она што е скриено е многу полошо“, пишува на едно место.

Loading...

Видеото од нападот е континуирано 100-минутно снимање кое започнува пред нападот и продолжува додека камерата не застане.

Си-Ен-Ен ги лоцираше локациите што се гледаат на снимката и потврди дека се совпаѓаат со другите снимки од нападот.

Додека групата ја минува првата гранична ограда, напаѓачот со камерата постојано извикува: „Оди десно!“

Се чини дека знае каде оди, што укажува на длабочина на планирање и координација.

Неполни две минути подоцна, милитантите ја преминаа втората безбедносна ограда.

Тие се во Израел и се упатуваат кон кибуцот, брзајќи по земјени патишта меѓу ораните полиња. Многумина се на мотори.

Повеќето од милитантите имаат пушки како АК-47, додека некои носат ракетни фрлачи на грб.

По околу 15 минути, камионите застануваат додека вооружениот напаѓач отвора оган врз израелските згради во далечината.

Loading...

Групата паузира, а еден од нив вели да не пука во воздух бидејќи троши муниција.

Во еден момент групата му благодари на Бога што стигна до тука додека се прашуваше каде се израелските војници.

Досега нивното движење беше речиси непречено низ израелска територија.

На полето во близина на израелскиот град Кисуфим, напаѓач кој носи камера на телото излегува од автомобил и напредува низ полето со други милитанти. Тие се покриваат додека напредуваат, пукајќи додека се движат.

Се снимал како убива израелски војник, а потоа се претставил

На видеото се гледа како напаѓачот пука во израелски војник и го убива од непосредна близина.

Додека другите милитанти го стигнуваат, напаѓачот ја краде пушката Тавор на израелскиот војник.

Loading...

Напаѓачот ја врти камерата кон себе за селфи видео. Тој се радува додека другите се придружуваат на прославата.

Неколку моменти подоцна тој зборува во камера која изгледа како да е поставена на неговиот шлем.

Го дава своето име и вели дека има 24 години.

Тој е татко и вели дека убил двајца израелски војници. Тој бара од Бога победа и „заслужено мачеништво“.

Оттука, групата напредува со мотоцикли, брзајќи по речиси празни израелски патишта.

Loading...

Вооружениот напаѓач извикува од радост додека поминува покрај телата на Израелците кои лежат на улица.

Неговиот бран напади не беше прв; пред него на ова место стигнале и други терористи.

Додека го заобиколувал аголот со својот мотор, дошол до автобуската станица што може да се види на едно од најраните видеа објавени по нападот.

Терористите неколку часа непречено се движат низ Израел. Тие патуваат петнаесет километри.

Тие стигнале до воената база во близина на Кибуц Реим. Вооружениот напаѓач пука, а некој од базата возвраќа.

Loading...

Терористот паѓа мртов

Човекот вреска кога е погоден и паѓа на земја во близина на оружјето. Камерата нежно осцилира напред-назад додека дишењето станува брзо и плитко.

Неговата улога во терористичкиот напад завршува тука.

Снимката може да биде вознемирувачка