Вести (Page 1,387)

Сподели со своите пријатели

Министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски денес на прес конференција ги презентираше бесплатните планови и изгледот на типските куќи што ги најави премиерот Никола Груевски на почетокот на ноември. Се работи за шест проекти на куќи од 60, 80, 100, 120, 150 и од 180 квадратни метри, а заинтересиранитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

  Актерот Тони Михајловски од денеска е назначен за нов уметнички директор на Македонскиот народен театар. Тој доаѓа на оваа функција на местото на Дејан Пројковски, кој од пред еден месец стана директор на најголемата национална театарска институција во Македонија. Loading… Оваа е прва ваква висока раководна функција на Михајловски од неговотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Еве нова потврда дека Никола Груевски стои зад ревизија на Охридскиот рамковен договор, изјави на денешниот прес портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, покажувајќи документ за кој наводно тврди дека доаѓа директно од Владата на РМ. Ова е документ од Владата, анализа на Охридскиот рамковен договор. Со овој документ, владиниот генерален секретар побараПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика на официјалната веб страна ги објави списоците за доделени вкупно 2423 бесплатни викенд туризам патувања за пензионерите од Македонија, со наведени имиња и презимиња на корисниците на оваа услуга што ќе се спроведе во текот на 2016 година. Од Куманово, бесплатен викенд туризам ќе користат вкупноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.А. (57) од Куманово, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело „предизвикување општа опасност“. Пријавениот пред околу 15 години над неговиот стан лоциран на поткровјето на зграда на ул. Народна Револуција во Куманово, бесправно намонтирал метална конструкција, која на 20.09.2015 година какоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите објави  дека е извршена  анализа на доставените податоци од страна на ЈОРМ и изготвен е план за динамика на барање на предметите. Loading… До Oсновното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Македонија во моментот, 1.600 административци седат дома, а земаат плата. соопшти вчера државниот секретар од Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА),  Јахи Јахиу. Оваа бројка е дел од спроведувањето на Рамковниот договор – државни службеници немаат работен ангажман, но имаат редовни месечни приходи. И покрај слабостите во практичнатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, вчеравечер беше гостин во емисијата ”Топ Тема” на Телма ТВ, на теми кои се актуелни во јавноста а се поврзани низа сканадли со фалсификуваните лични карти, но и темата за бегалската криза, како и прашања поврзани со тоа дали СДСМ го управува или гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на денот се очеекува претежно облачно време со повремени  врнежи од дожд со послаб интензитет. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Во ноќните часови почнувајќи од запад повторно ќе потпаднеме под влијание на циклонска активност од Медитеранот кој ќе донесе нови врнежи од дожд, а на планинитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Изложбениот салон на НУ Центар за култура “Трајко Прокопиев“ – Куманово, во четврток /26 ноември/ со почеток во 19,30 часот ќе биде отворена изложба на графики на академскиот графичар Евгениј Пантев. Овој перспективен графичар ќе се претстави со 25 графики од неговиот најнов творечки опус а кумановската ликовна публика ќеПрочитај повеќе