Македонија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса од утре до недела ќе преовладува променливо облачно време, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Loading… Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи, локално процесите ќе бидат во форма на краткотрајно невреме со интензивен пороен дожд,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Минималните трошоци на едно семејство за јули изнесуваат 47.042.000 денари, покажуваат пресметките на Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ). Loading… Според Синдикатот, оваа сума не е доволна ниту за семејства каде има двајца вработени кои имаат примања од една просечна и една минимална плата. – Истовремено, имајќи во предвид декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владина делегација во состав советникот за одбрана Драган Василевски и државниот секретар во Министерството за одбрана Драган Николиќ, денеска положи свежо цвеќе на спомен-плочата во месноста Карпалак, на автопатот Скопје – Тетово, во спомен на загинатите бранители. Со достојни државни почести годинава се одбележуваат 21 година од загинувањето на десеттеминаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според годишниот извештај на „Global Firepower“, во кој се оценува воената сила на секоја земја, Македонија е на 135то место од вкупно 142 земји кои беа земени предвид. Loading… Годишниот извештај ги оценува земјите кои се движат од разновидноста на оружје и работна сила на располагање, до географска локација иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Банкарскиот сектор во кредити има пласирано 6,6 милијарди евра, заклучно со јуни 2022 година. Од нив, 3,2 милијарди евра се во корпоративниот сектор, а 3,4 милијарди евра се пласирани кај домаќинствата. Истовремено на сметките на банките се наоѓаат 7,4 милијарди евра во депозити. Loading… Податоците на Народната банка откриваат декаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На 8 август во 2001 година кај месноста Карпалак, на патот Скопје – Тетово, во заседа беше нападнат конвој на АРМ, при што загинаа 10 војници. Loading… Смртно страдаа: Сашо Китаноски, Нане Наумоски, Бранко Секулоски, Марко Деспотоски, Ердоган Шабаноски, Љубе Грујоски, Дарко Вељаноски, Веби Рушитоски, Горан Миноски и Пеце. МасакротПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според календарот на МПЦ Јулијанскиот календар денеска е 26 јули., што значи дека денеска се празнува Летна Света Петка, заштитничка од несреќи и болести. Loading… Св. Петка (позната и како Св. Параскева и како Мајка Параскева) — светица од градот Епиват, кој се наоѓал меѓу Силинаврија и Цариград. Таа билаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На денешниот состанок Комисијата за заразни болести ја разгледа епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи (8,5%), што е значително понизок пораст споредено со претходната недела (55,7%) и е во согласност со намалувањето на репродукцискиот број (Р0). Република Северна Македонија еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Од ноќеска на полноќ се намалува цената на ЕУРОСУПЕР 98 за 2 денари, и од 96 ќе изнесува 94 денари. Loading… Останатите горива остануваат со истацена, односно ЕУРОСУПЕР 95 се продава по 93,5 денари, и дизелот по 93 денари за литар. Цената на екстралесното масло останува 91 денар, на мазутотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Корисниците на гарантирана минимална помош ќе остварат паричен додаток заради покривање на дел од трошоците за потрошувачка на енергенси во домаќинството за месеците од октомври до март.  Loading… Министерството за труд и социјална политика, преку прилагодување на прописите од областа на социјалната заштита, обезбеди олеснет пристап до остварување на правотоПрочитај повеќе