Македонија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

За половина денар од полноќ поскапуваат бензините, а за исто толку поевтинува дизелот. Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 60 ден/лит, а ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава по цена од 62 денари заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Грчките грнаични премини „Дојрани“ и „Ники“ ќе останат затворени за сообраќај целосно до сабота, информираат надлежните. – Министерството за внатрешни работи  ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грчката гранична служба од граничните премини „Дојрани“ и „Ники“, а во врска со новите протоколи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика информира дека во тек е исплатата на паричните права од социјална и детска заштита за месец јули. Почнувајќи од денес, 04 август, се врши етапна исплата на гарантирана минимална помош, надоместок заради попреченост, надоместок за помош и нега од друго лице, надоместок на платаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на изминатото деноноќие (03/04.08.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 390 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19. Loading…

Сподели со своите пријатели

Празникот од недела се поместува во понеделник и тоа ќе биде неработен ден за сите граѓани. Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ“ бр.21/98 и 18/07), 02 Aвгуст (недела), Ден на Републиката, односно 03 август (понеделник) е неработен денПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата го објави списикот на сите фирми, кои зеле државна помош, а потоа ја злоупотребиле и не ги исплатиле вработените. На овој список се компании од повеќе градови, но најчесто се со седиште во Тетово, Струга, Куманово и Скопје. Loading… Целиот список на следниот линк Неделава од Управата за јавниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според најавата од УХМР, денеска и утре, целата држава ќе биде зафатена со температури од жолта (алертна) фаза. Времето денеска ќе биде сончево и многу топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозапден правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната ќе достигнеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во текот на изминатото деноноќие (29/30.07.2020 година) на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 355 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел  справување со Ковид -19. Loading…

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец. Максималната температура ќе биде во интервало од 32 до 39 степени, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Во Куманово и околината денеска ќе имаме сончево и многу топло со максимална дневна температура до 35Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 31 Јули, петок, Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам, е неработен ден за граѓаните од муслиманската вероисповед во Република Северна Македонија. Министерството за труд и социјална политика наПрочитај повеќе