Седум Палестинци убиени, а 32 ранети во израелски бомбардирања

Сподели со своите пријатели

Седум Палестинци загинаа, а најмалку 32 се ранети во вторник во израелско бомбардирање на блокираниот Појас Газа, јавува дописникот на ВАФА.

Loading...

Тој рече дека израелските воени авиони извршиле серија воздушни напади врз северните и западните делови на бегалскиот камп Нусејрат, при што загинале четворица Палестинци, а 15 други се ранети.

Тој додаде дека израелски воени авиони извршиле три воздушни напади врз градската населба Заитун во Газа, при што загинале три лица, а десет се ранети.

Борбени авиони го нападнаа и градот Џабалија и бегалскиот камп во северниот појас, при што беа повредени седум лица, меѓу кои три деца.

Во меѓувреме, израелската артилерија ги гранатираше бегалските кампови Ал-Буреј и Ал-Магази во централниот појас, населбите Тал ал-Хава, Шеик Ијлин и аз-Зајтун во градот Газа, како и кулата Шеик Зајед во Беит Лахиа.

Во јужната зона, артилерија нападна цивилни куќи во источниот дел на градот Кан Јунес.

Беа започнати нови напади додека тимовите за пребарување и спасување извлекоа шест распаднати тела од населбата Ал Амал, западно од Кан Јунис, додека операциите за пребарување се уште се во тек за извлекување на други тела од урнатините.

Екипите за пребарување и спасување успеаја да извлечат 24 тела, вклучително и тела на деца и жени, во вторникот наутро по израелските воздушни напади врз куќите низ градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа.

Loading...

Израел, кому му се суди пред Меѓународниот суд на правдата за геноцид врз Палестинците, од 7 октомври води разорна војна во Газа, при што загинаа најмалку 34.488 Палестинци, а 77.643 беа ранети.

Најмалку 7.000 луѓе се водат како исчезнати, за кои се претпоставува дека се мртви под урнатините на нивните домови преку појасот.

Палестинските и меѓународните организации известуваат дека мнозинството од убиените и ранетите се жени и деца.

Израелската офанзива, исто така, резултираше со насилно раселување на речиси два милиони луѓе од целиот Појас Газа, при што огромното мнозинство од раселените беа принудени да побегнат во густо населениот град Рафах на југот на земјата во близина на границата со Египет во она што стана најголемиот палестински масовен егзодус од Накба во 1948 година.