Локално (Page 917)

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Б.Ј.(40) од Куманово, поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „насилство“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Пријавениот, на 29.08.2015 година, во Куманово на автобуската постојка во близина на ЈЗУ Општа болница Куманово без повод и причина почнал да го навредува Н.С.(40) одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Р.М.(19) и седумнаесетгодишен малолетник, двајцата од Куманово, и С.Г.(19) од Скопје,поради постоење основано сомнение дека сториле седум кривични дела „тешка кражба“, од кои четири во оби, информираат од Министерството за внатрешни работи. Пријавените во временскиот период од 30.08.2015 година до 24.10.2015 година, со употребаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.А.(22) од Куманово поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „разбојништво“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Пријавениот заедно со непознато  лице на 09.11.2015 година на бензинската пумпа „Сателит“ во Куманово со употреба на физичка сила извршиле разбојништво над В.Н.(34), при што муПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден, поточно околу 16 часот при претрес во куќа во селото Ваксинце, во соппстевност на Р.Р. кој бил на привремена работа во Швајцарија откриени се 42 мигранти. По претходна пријава од страна на Полициската страница од ПО Матејче при извршениот претрес биле пронајдени 42 мигранти, меѓуПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дневниот центар за престој на лицата со интелектуална попреченост „Порака наша“ денеска во просториите на Умтеничката галерија одбележа девет години успешно постоење, а воедно свеченоста претставуваше увертира во одбележување на 3-ти декември, светскиот Ден на лица со интелектуална пореченост. Денеска кога нашите корисници продаваат венисци, готват, глумат, цртаат, резбат, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 29.11.2015 издадени се потврди на вкупно 1.941 странски државјани,  од кои 1.069 се од машки пол, 305 се од женски, 491 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 76 деца кои патуваат без родител, на кои издадена еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во Транзитниот центар на Табановце во текот на изминатите 24 часа поставени се 2 агрегата за потребите на истиот како и за потребите на Министерството за внатрешни работи, информира раководителот на Регионалниот центар за управување со кризи. Поставен е уште еден контејнер во административниот дел за потребите на Миграциониот транзитенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Семејството Костовски од Куманово ќе остане без својот дом. Вака започнува сторијата која ја направи Павле Беловски, новинар во телевизија Телма за оваа кумановско семејство. Крајот на 20 – годишните обиди на Слободан Костовски судски да го поделат имотот со неговиот брат по смртта на татко им, не дале плод.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

За разлика од претходната недела, последниот ноемвриски ден ни носи малку повисоки дневни температури и повеќе сонце, информира порталот за временска прогноза метеопро.мк. Времето во текот на денот ќе биде претежно сончево со мало зголемување на облачноста, а ведрите утра ќе носат температури под нулата. Loading… Така по релативно нискатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден во период од 20.30 часот до 22.18 часот во Куманово на ул.„Поток Серава“, во куќата сопственост на А.А., непознат сторител извршил тешка кражба, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено сторителот се прекачил на терасата од катот на куќата, насилно го отворил прозорот од спалнатаПрочитај повеќе