Локално (Page 916)

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.М. (38), Б.Т. (32) и М.Б. (31), сите од Куманово вработени во агенција за обезбедување, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. На 26.12.2015 година, пријавените вршеле обезбедување на ноќен бар во Куманово. Околу 00.10 часот В.Ј. (40), З.С. (44), А.А.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.И. (23), Д.Р. (23) и Е.Б. (22), сите од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторени осум кривични дела „тешка кражба“. Пријавените, во периодот од 23.12.2015 година до 13.01.2016 година, на подрачје на Куманово сториле седум тешки кражби од куќи и една тешкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Средношколскиот пленум од Куманово денес ќе одржи Генерален пленум од 12:15 часот во СОУ „Гоце Делчев“ . Причината за Генералниот пленум е незадоволството од неефикасноста на системот за екстерно тестирање. Тестирањето започнало со два часа задоцнување, а одредени училишта имале само повремени падови на системот за време на тестирањето. ИстоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во сработка со Црвен Крст Куманово здружението “Коледари” утре организира крводарителска акција. Оваа акција ќе се одржи во просториите на здружението, во населба Карпош од 12 до 16 часот. Kрводарителската акција за коледарите прерасна во традиција, а оваа година се очекува да се соберат 30 единици крв.

Сподели со своите пријатели

Во последните дваесет и четири часа биле издадени вкупно 2.908 потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, со што бројката значајно се зголеми на 46.970 потврди информираат од Министерството за внатрешни работи. Од барателите 1.111 се од машки пол, 651 од женски пол,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Денеска е Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава. Света Нина потекнуваla од благородничко кападокиско семејство. Од мала била воспитана во Христовиот дух. Подоцна отишла во Грузија, го покрстила грузиското царско семејство и до крајот на животот (335 г.) ја поминала цела Грузија, проповедајќи го Христос. Света Нина е просветителкаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Локалниот патен правец кој води до селото Арбанашко е прооден, но истото не може да с екаже за патните правци во самото село односно, с. Арбанашко – с. Глабочица , с. Арбанашко – с. Дејловце и с. Буковљане, кои се уште се непроодни иако беше реагирано и пријавено уште наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Невладините организации кои активно учествуваат во справувањето со бегалската криза во текот на вчерашниот ден забележале локално месно население од селото Табановце како влегува во камповите и се преправа во бегалци, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Така преправени барале облека од волонтерите, но биле забележани дека задПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со стабилизацијата на времето и покачувањето на дневните температури, како и сончевото време, од денес повторно се враќа маглата низ котлините која ќе биде присутна наутро и дел од попладневните часови, пренесува порталот МетеоПро. Маглата ќе се расчисти околу пладне, но заматеноста на атмосферата ќе остане. Сончевото време ќе бидеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во последните дваесет и четири часа биле издадени вкупно 2.835 потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, со што борјката достигна вкупно 44.062 потврди информираат од Министерството за внатрешни работи. Бројката на издадени потврди на деца бегалци е најголема и изнесува 1.132, додекаПрочитај повеќе