Локално (Page 918)

Сподели со своите пријатели

По извршена контрола и увид на поставената патна сигнализација за времена измена на режин на сообраќајот заклучно 28 декемвреи, според ДЦС на Министерството за внатрешни работи има измени во сообраќајниот режим на патните правци. Така на автопатот Велес – КУманово сообраќајот се одвива по ленатата за брзо возење, на автопатотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупно 144 лица годинава својот живот го оставиле на сообраќајниците во Република Македонија, од кои девет деца на возраст измеѓу четири и 13 години и пет деца на возраст до 18 години, според статистиката на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на Македонија. Просечно животот годишно го губат од 160Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски со претставници на локалната самоуправа денеска оствари посета на Дневниот центар за лица со посебни потреби, како и Дневниот центар за лица со пречки во развојот до 18 години „Порака наша“, каде на корисниците на центрите им подари новогодишни пакетчиња.     Loading… ВоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски денеска ги врачи наградите на најдобриот полициски службеник, како и најдобриот пожарникар во градот. За најдобар вработен во Секторот за внатрешни работи Куманово, по предлог на своите колеги е избран Виктор Ристовски, додека за најдобар вработен во Територијалната против пожарна единица е прогласен МиткоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што соопштува Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на вчерашниот ден, увид на лице место извршиле екипите на Итна медицинска помош и СВР Куманово, откако во 19 часот било пријавено дека на ул. 11 Ноември бр. 57, женско лице си го одзело животот со бесење. РЦУК во дневниот извештајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како и секоја година, градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски во придружба со Дедо Мраз го посети Детското одделение при Општа болница – Куманово. Градоначаникот им ја честиташе Новата година на дечињата и со новогодишни пакетчиња им посака побрзо оздравување. Посетивме околу 40 дечиња, се видовме со персоналот, посакавме среќа, здравјеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Децата без родители и родителска грижа, сместени во згрижувачки семејства, како и деца под старателство на своите блиски роднини денеска добија на подарок новогодишни пакетчиња од страна на Општина Куманово.     Loading… Подароците на 37 дечиња ги врачи градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски. Секогаш се сеќаваме на децатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

До вторник ќе се задржи стабилно, суво и релативно топло време за овој период од годината, претпладне со појава на магла по одделни котлини, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Од среда ќе настапи значителна промена на времето, проследена со североисточен ветер и нагло заладување, а кон крајот на денотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа вкупно биле издадени 3.954 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 1.666, Ирак – 1.358 и Авганистан – 930. Заедно со издадените потврди од претходниот ден, според инофрмациите на Министерството за внатрешни работи бројката на издадени потврди за искажана намера за барање азилПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Министерството за труд и социјална политика спроведе низа градежни инфраструктурни активности и активности од редновно фунцкионирање и одржување на бегалскиот камп на Табановце. ­Поставена е мрежа со која е заграден дел од патот, покрај пругата, кој води до транзитниот центар со цел заштита на мигрантите кои доаѓаат со автобус илиПрочитај повеќе