Локално (Page 912)

Сподели со своите пријатели

Неколку села во кумановско и околината и натаму остануваат отсечени од цивилизација поради нерасчистените патни правци од снегот кој паѓаше во изминатиот период. Жителите на завеаните села во текот на изминатото деноноќие помош барале од Регионалниот центар за управување со кризи. Од таму велат дека на подрачјето на Општина КумановоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Милан Вељковиќ и Иван Тимчевски се најдобрите атлетичари не само во Куманово, туку и во целата држава, а такво признание им додели и Атлетската федерација на Македонија врз основа на резултатите кои овие млади кумановци ги постигнаа во текот на 2016та година. Вељковиќ беше прогласен за најуспешен во категоријата младиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Јулијалнскиот календар денеска православните верници го празнуваат Свети Јован Крстител, кој се празнува на 20-ти јануари. Свети Јован Крстител е важен светец во христијанството, братучед на Исус Христос според евангелието на Лука и човекот којшто го крстил во реката Јордан. Со оглед дека оваа главна улога на Свети ЈованПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во поголемиот дел од земјата времето утринава беше облачно и студено, само на североисток има умерена облачност. Во струмичката котлина има ниска облачност и појава на слаба магла. Дува слаб ветер претежно од северен правец. Како што информираат од Управата за хидрометеоролошки работи во текот на денот ќе имаме променливоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово го забележаа првиот пораз годинава во рамките на БИБЛ лигата, откако на гостински терен вечерва беа совладани од составот на Кожув со резултат 89:71. Иако Кожув нема шанси за пласман во понатамошната фаза од натпреварувањето во Балкансата лига, сепак не се предаваа и убедливо го совладаа составотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ресторанот „Грација“ беше домаќин на 15-то издание на гастрономската манифестација „Пивтијада 2017“, која се одржува во организација на Мултимедијален центар „Карпино“. На манифестацијата беа присутни граѓанските организации, политички партии, како и градоначалникот на Општина Куманово кој заедно со Советот на општината се покровители на манифестацијата. На сите присутни градоначалникот ЗоранПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Крстот во црквата „Света Троица“ годинава го фати триесетгодишниот Ненад Тодоровски, кој имаше најмногу среќа од десетиците млади луѓе кои се пријавија за оваа манифестација.   Loading…   Среќникот Тодоровски кој си посака здравје себеси и на најблиските пред се, рече дека верува дека светито крст ќе му донесе иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шеснаесетгодишниот Стефан Мирчевски беше најбрзиот пливач меѓу осумдесетината пријавени пливачи во трката за светиот крст во Затворениот градски базен во Куманово.   Loading… Прв пат скокам по крст, на иницијатива на мојот професор по пливање во клубот „Тумба“, задоволен сум од настапот се трудев да дадам се од себе. НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Виктор Петковски е момчето кое имаше најмногу среќа од скокачите во Соборниот храм „Свети Никола“, од сите пријавени.   Loading…   Петковски по седми пат учествува на оваа традиционална манифестација, а светиот крст и во 2015 завршил во неговите среќни раце. Живее во населбата Којнаре, има 22 години и еПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Православните верници денес го чествуваат празникот Свето Богојавление – (Теофанија, а некаде познато и како Епифанија) како еден од дванаесетте Господови празници.   Loading… Празникот Богојавление заедно со Рождеството и Крштението Негово, сочинуваат едно торжество бидејќи во единството на овие празници на светот му се јавуваат сите три личности на Пресвета Троица. ЗарадиПрочитај повеќе