Локално (Page 912)

Сподели со своите пријатели

Ова Спасовски го истакна на средбата со експерти од полициите на земјите од т.н. Вишеградска група – Словачка, Чешка, Полска и Унгарија, како и експерти од Словенија и Србија, кои се во скрининг посета на МВР, а во рамки на проектот за поддршка на земјава во справувањето со мигрантската криза.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва на средба со граѓаните на Капиштец, на која присуствуваа и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски и советниците, кажа дека има докази дека кумановските настани ги организирала врхушката на власта, а бесрамно, веќе утредента им исплатила 2 милиони и 600.000 евра на медиумите даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дете од Сирија на возраст од девет години вчера заврши на Инфективното одделение во Кумановската болница. По извршените здравствени прегледи и направени потребни истражувања, дадена му е соодветна теапија и препорака за понатамошен третман.

Loading...

Сподели со своите пријатели

Од ЕВН известуваат за планирани прекини на електрична енергија во неколку Кумановски села. Прекинот ќе трае од 10:00-13:00 часот, а без струја ќе останат корисниците од селата Лојане, Ваксинце, Табановце и селото Сланиште. Прекините се заради реализација на инвестиционите зафати за подобрување на квалитетот во снабдувањето со електрична енергија наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Изложба на акварели „(По)трагите на водата“ вечерва ќе биде отворена во изложбениот салон на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“. Организатори на оваа изложба се Националната галерија на Македонија и Дирекцијата за култура и уметност во рамки на проектот „Кич,да!?/сте или не/“ поддржан од Министерството за култура. Проектот „(По)трагите на водата“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово вчеравечер во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ промовираше десет владини мерки и идеи кои ќе го подобрат животот на младите во државата. Во изминатиот период, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски промовираше десет мерки за млади што значат многу за иднината на РепубликаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на денешниот ден се очекува намалување на облачноста, но во попладневните часови, а можност за повремени врнежи од слаб снег во претпладневните часови ќе има само за планините од источниот регион, пишува проталот МетеоПро.мк. Ќе дува умерен северозападен ветер, а минималната температура ќе се движи од -2 доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Средното општинско училиште Гимназија „Гоце Делчев“ денеска одбележа 144 години од раѓањето на својот патрон, при што голем број делегации положија свежо цвеќе пред училишната биста.     Loading… Претставници на политичките партии, професори, ученици, претставници на Советот на Општина Куманово, Здружението на пензионери, „Бранители 2001“, ученици и граѓани муПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Здружението на дијабетичари денеска на своето годишно собрание за извештајот за финансиското работење, при што обвинија дека мернит еинструменти кои ги добиваат за мерење на шеќер во крвта не покажуваат правилни вредности. Најголем проблем ни претставува дистрибуцијата на инсулинска терапија. Понекогаш има, понекогаш нема, но најпроблематично во моментот е штоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден биле издадени вкупно 2.496 потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, од кои најголем број малолетни деца, информираат од Министерството за внатрешни работи. Бројот на деца кои добиле птоврди изнесува 1.033 кои патувале со придружба на родители илиПрочитај повеќе