КК Куманово со победа на првиот меч во БИБЛ лигата (ГАЛЕРИЈА)

Кошаркарите на Куманово со победа ја започнаа сезоната во БИБЛ лигата, откако вечерва на домашен терен го совладаа составот на ТФТ од Скопје со резултат 90:83.

View this post on Instagram

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Уште на самиот старт на натпреварот Куманово покажа доминација во играта, па по 10 минути на паркетот имаше водство со резултат 21:15.

Вториот дел од средбата гостинскиот состав се обидуваше да парира на играта на избраниците на тренерот Владимир Марковски, но безуспешно, со оглед дека и во овие десет минути кумановци дадоа шест поени повеќе.

На полувреме се замина со високи 12 поени предност за Куманово.

Третиот дел од средбата падна концентрацијата во играта на кумановци, па дозволија противникот да ги надигра и на моменти да дојде близу до израмнување.

Последните десет минути од играта донесоа голема неизвесност на мечот, но сепак кумановци успешно извојуваа победа во последните минути од средбата.

Со 15 поени Дамјан Робев беше најуспешен во редовите на Куманово, а со 12 веднаш по него следува Горјан Марковски. Дабл-дабл со 11 поени и 12 скока запиша српскиот интернационалец Андрејевиќ.

Во редовите на ТФТ најефикасен беше Андерсон со 20 поени.