КК Куманово со победа на првиот меч во БИБЛ лигата (ГАЛЕРИЈА)

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово со победа ја започнаа сезоната во БИБЛ лигата, откако вечерва на домашен терен го совладаа составот на ТФТ од Скопје со резултат 90:83.

Loading...

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

 

Уште на самиот старт на натпреварот Куманово покажа доминација во играта, па по 10 минути на паркетот имаше водство со резултат 21:15.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Вториот дел од средбата гостинскиот состав се обидуваше да парира на играта на избраниците на тренерот Владимир Марковски, но безуспешно, со оглед дека и во овие десет минути кумановци дадоа шест поени повеќе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Loading...

На полувреме се замина со високи 12 поени предност за Куманово.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Третиот дел од средбата падна концентрацијата во играта на кумановци, па дозволија противникот да ги надигра и на моменти да дојде близу до израмнување.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Последните десет минути од играта донесоа голема неизвесност на мечот, но сепак кумановци успешно извојуваа победа во последните минути од средбата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Со 15 поени Дамјан Робев беше најуспешен во редовите на Куманово, а со 12 веднаш по него следува Горјан Марковски. Дабл-дабл со 11 поени и 12 скока запиша српскиот интернационалец Андрејевиќ.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Loading...

Во редовите на ТФТ најефикасен беше Андерсон со 20 поени.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Кумановски Муабети (@kumanovskimuabeti.mk) on

Никола Ивановски


Leave a Reply