Локално (Page 911)

Сподели со своите пријатели

Утрото започна со високи температури на повеќе места низ државата, но обчачноста започнува да се зголемува во поголемиот дел од државата, а веќе претпладне во западниот регион се очекува локален дожд, пишува порталот метеопро.мк. Во текот на денот истите ќе бидат поизразени во источниот регион, додека во вечерните часови ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово денес свика итна прес конференција по вчерашните објави дека вработени во локалната администрација ја злоупотребиле својата службена положба и овластувања кои ги имале за што добија и кривични пријави, а медиумите информацијата ја пренесоа од билтенот на Министерството за внатрешни работи. Дамјановски истакна дека нема даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Фондот за здравствено осигурување воведе две нови услуги за осигурениците, електронска услуга за издавање на предлог за комисиско продолжување на боледување (ПСР) и извештајот за спреченост на работа (ИСР) и електронска услуга за поднесување на електронско барање за остварување на надомест за плата, право на боледување и породилно отсуство. СоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на измиантото деноноќие вкупно 1.133 бегалци добиле потврди во Македонија за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од вкупно издадените потвреди најголемиот број се издадени на возрасните мажи и тоа 478, нешто помалку на малолетни децаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пет лица со тешки телесни повреди и 21 лице со полесни повреди е билансот од вчерашната сообраќајна несреќа која околу 22 часот се случила на магистралниот пат Крива Паланка – Ранковцце кога се превртел автобус со бугарски патници. Бугарскиот автобус, од засега непознати причини се превртел во близина на селотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со мала до умерена облачност во попладневните часови, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб, а во западните делови од земјата умерен ветер од јужен и југозападен правец. Повремено засилување на ветерот ќе има во северозападниот дел од Македонија. Максималната температураПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Инкасаторите на јавното претпријатие „Водовод“ во текот на оваа недела ќе започнат со дистрибуција на опомени за граѓаните кои не ги платиле сметките за вода за претходните месеци, соопшти денеска директорот на ЈП „Водовод“ Горан Стојковски. Финасиските резултати на претпријатието покажуваат намалена наплата на сметки за вода кај физичките лицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дополнителниот заменик министер за информатичко општество и администрација, Александар Кирацовски денеска на прес конференција соопшти дека националните телевизии Сител, Канал 5, и Алфа по акцијата во Диво Насеље од Владата заработиле 2,6 милиони евра. Кирацовски вели дека парите легнале на сметките на телевизиите првиот работен ден по немилион настан, односноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Комисијата за финансии на СДСМ и дополнителен заменик министер за финансии, Кире Наумов, претседателката на Комисијата за труд и социјална политика, Мила Царовска и организацискиот секретар на СДСМ, Миле Зечевиќ, вчеравечер беа во посета на Куманово.   Loading…   Се напија кафе со младите и разговараа за младинскатаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Шеесет и четиригодишниот П.А. од Куманово, вработен во Општина Куманово како градежен инжинер, заработи кривична пријава за постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“, како и против Л.Л.С. (50) исто така вработена во општината, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично делоПрочитај повеќе