Локално (Page 913)

Сподели со своите пријатели

Улицата „Крушевска република“, поточно крак од улицата „Боро Прцан“ доби бекатон, а денес во употреба официјално ја пушти градоначалникот на Општина Куманово, Зоран Дамјановски со претставници од локалната самоуправа и членови на Советот на Општина Куманово.   Loading…   Реконструкцијата на оваа улица, како што истакна Дамјановски е завршена веќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Центарот за управување со кризи за утре прогласи жолта фаза на територијата на целата држава поради високите температури со кои ќе биде зафатена државата. Највисоките температури за утре се предвидуваат до 39 степени и тоа во Скопје и Гевгелија, додека пак во Куманово утре ќе имаме температура околу 36 степениПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Крилото на КК Куманово, српскиот интернационалец Вукашин Мандиќ ги договорил условите за заминување во еден кипарски кошаркарски клуб, пишува порталот СпортМедиа. Искусното крило кој неколку години беше незаобиколен дел од составот на кумановскиот прволигаш. Во оваа последната, одигра 36. мечеви во домашниот шампионат. И притоа дојде до просек од 10.1Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Павловден е еден од поголемите христијански празници од летниот циклус. Овој ден е Собор на 12 Апостоли, односно вториот ден од завршувањето на Петровденскиот пост. Во Римокатоличката црква Павловден се слави на 29 јуни, заедно со Петровден. Во православието, неговото дело се почитува на иста дата, 29 јуни според јулијанскиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Припадниците на Територијалната противпожарна единица Куманово вчера во своето работење бележат три интервенции, од кои една на запалени помошни објекти за овци и две на запалена сува трева, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи. Во населбата Доброшане пожарникарите ја бележат првата интервенција и тоа на запалени помошни објектиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, попладне во западните делови ќе има локален развој на нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Минималните температури ќе се дбижат од 13 до 21 степен, додека максималните дневни вредности ќе бидат во интервалПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на минатата недела, царинските службеници откриле една царинска измама и повеќе обиди за криумчарење, при што привремено биле задржани  девизи, влекач со полуприколка, облека, храна за птици и фалсификати, информираат од Царинската управа на Република Македонија. Вкупно 2,37 милиони српски динари биле откриени при контрола на српски автомобилПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вкупно 108 лица во текот на 2015 година биле осудени за кривични дела изврешени на територијата на Општина Куманово, додека пак Основен суд Куманово донел пресуди за 84 лица, според податоците на Државниот завод за статистика. Од осудените лица за кривични дела извршени во Куманово 43 се Македонци, 28 сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Петровден — православен празник што се одбележува секоја година на 12 јули. Празникот е посветен на Апостол Петар. Сe смета за еден од најголемите празници по Велигден. Еден од најзначајните настани на Петровден е почетокот на традиционалната Галичка свадба. Интересни обичаи и верувања поврзани со Петровден се забележани во Куманово.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Попладне во западните делови ќе има услови за краткотрајна нестабилност со локален дожд и ретки грмежи, велат од Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб југоисточен ветер.Минималните температури низ државата ќе се движат од 10 до 19 степени, додека максималните ќе бидат воПрочитај повеќе