Локално (Page 1,215)

Сподели со своите пријатели

Припадниците на полициската единица „Алфа“ во текот на вчерашниот ден, постапувајќи по судска наредба за сторено кривично дело „убиство“, го привеле 29 – годишниот Шинаси М. од скопското село Арачиново. Loading…  По него се трага откако на 18.10.2012 година, околу 16,50 часот, во Куманово на ул. „11-ти Ноември“, додека Ендрит Љ.(31) одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државното првенство за основни училишта во склоп на “Малите олимписки игри”  кое се одржа денес на атлетските терени на Арената Филип Втори во Скопје, настапија екипи од многу училишта од повеќе градови од Македонија. Loading… Во машка штафета, освојувачи на првите 3 места беа екипите од Куманово, Василево и Тетово.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред неполн половина час, полицијата ги острани блокадите поставени на двете улици во Куманово кои водат до зградата на СВР Куманово. Loading… Сообраќајот во тој дел на градот се одвива нормално, и не се забележува посебна зголемена присутност на полицијата, освен неколку полицајци кои патролираат околу зградата на СВР Куманово.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Општинскиот Комитет на ВМРО ДПМНЕ Куманово, денес на прес конференција упати апел до граѓаните на Куманово, да присуствуваат на големиот собир на 18 мај во Скопје, со почеток во 20 часот. Loading… Овој собир ќе биде народен одговор на сите сценарија за дестабилизација на државата, истакна претседателот на ОК наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како што информира Регионалниот центар за управување со кризи, во текот на вчерашниот ден, ТППЕ Куманово бележи интервенција на опожарена фабрика за плочки во населба Доброшане. Loading… Противпожарните екипи според РЦУК интервенирале од 20,05 до 21,25 часот со едно противпожарно возило и пет пожарникара. Од ТППЕ не се наведени податоциПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Втор ден како полицијата го држи затворен приодот кон полициската станица во Куманово, со блокирање на две улици кои кружно водат кон зградата на СВР Куманово. Loading… Со поставување на полициски возила, полицијата според неофицијални извори, поради превенција од можен напад, ги загради улиците ”11 Октомври” и ”Тодор Велков” одПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според последната обиколка на терен се забележува дека улицата 11 Октомври е сеуште затворена за сообраќај со поставени полициски коли кај градската Џамија и раскрсницата со улица Доне Божинов. Засега нема најава дека улиците ќе бидат ослободени вечерва. Во градот се забележува намалена фреквенција на луѓе, со неколку отворени дуќаниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По повод вчерашниот протест на вработените во ФЗЦ ”11 Октомври”, и обвинувањата на група вработени за извесна принуда од страна на компанијата ”Квалитет пром” како нови доминантни сопственици за откупување на акциите од вработените во вредност од 550 денари по акција, денес во писмена форма добивме одговори на поставените прашања, кои ви гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонија е земја во која демократијата е мртва, а граѓаните се жртви на насилниот режим на Груевски. Целата држава е заложник на деструктивната политика на неколку луѓе кои ја носи нашата земја во пропаст, ги злоупотребува нашите пари и ни ги брка децата во странство, истакна на денешниот прес, претседателотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Како што веќе се запознаени граѓаните на Куманово, од ноќеска се блокирани улиците кои водат кон СВР Куманово, посочи на денешниот итен прес Зоран Дамјановски, градоначалник на Куманово, со апел до полицијата што поскоро да излезе со соопштение, за да меѓу граѓаните не се создава чувство на несигурност. Loading… –Прочитај повеќе