15.05.2019 09:46

Поплавен подрум на куќа во населбата Перо Чичо


Силното невреме и пороен дожд кои вчера попладне го зафатија кумановско не предизвикаа поголеми штети.

Како што информираат од Регионалниот центар за управување со кризи до нив стигнала само една пријава од жител на улицата „Здравко Радичевиќ“ во населбата Перо Чичо дека подрумот од семејната куќа се поплавил при обилниот дожд.

loading...

За проблемот, како што велат од РЦУК, веднаш било известено одговорното лице од Општина Куманово.

Екипи на ЈП „Чистота и зеленило“ вчеравечер излегоа на терен и ги расчистуваа улиците кои не можејќи доволно брзо да ја апсорбираат атмосферската вода беа преплавени.

Во изминатите 24 часа на подрачјето на Куманово наврнале 35 литри дожд на метар квадратен, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments