Куманово (Page 3)

Сподели со своите пријатели

УШТЕ ПОУБАВА, РЕНОВИРАНА ДРОГЕРИЈА НА СТАРО МЕСТО: ГОЛЕМО РЕОТВОРАЊЕ НА ДРОГЕРИЈАТА НА dm ВО КУМАНОВО СО -15% ПОПУСТ НА АПСОЛУТНО СЀ…И НА ВЕЌЕ НАМАЛЕНИТЕ ПРОИЗВОДИ! Loading…   Големото реотворање на реновираната дрогерија, од компанијата го најавија за 14-ти јули, а по тој повод се најавени попусти од -15% на апсолутноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секоја година група пионери од сите краишта на Југославија имале можност лично да се видат со Јосип Броз Тито, да го поздрават и да му пренесат илјадници желби од своите другарчиња пионери и да му посакаат и понатаму да живее за среќата и доборот на своите народи. Loading… Куманово заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тапанарите Алексеј Симоновски и Ведран Петковски од Куманово освоија две перви места на Меѓународен фестивал со натрпеварувачки карактер на млади музичари „Сергеј Михајлов“ кој вчера се одржа во Штип. Loading…     Алексеј освен освоеното прво место, се пласираше и на гранд при кое ќе се одржи во петок.  Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Југословенската народна армија, ЈНА била вооружена сила на поранешна ФНРЈ, подоцна СФРЈ. Во своето време, се сметала за четврта по големина војска во Европа, и за добро вооружена и обучена воена сила. Loading… Формирана е од антифашистичките сили на Југославија во текот на Втората светска војна, и била под контролаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Пред 40 години почина претседателот на СФРЈ Јосип Броз Титот, па во таа чест се навраќаме на една негова кратка посета на Куманово, од чии граѓани бил обожаван, впрочем, како и од поголемиот дел од некогашните Југословени. Loading… Во знак на сеќавање за, според некои, едно многу поубаво време… ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Повеќе знајачјни датуми ја одбележуваат историјата на Куманово. Повеќе датуми се втемелиле во растежот на градот кој одсекогаш отворено се спротивставувал на сите насилства. Се враќаме во годините пред војната. Ги прелистуваме страниците на историјата на Куманово. Овој пат не интересира прославата на Први мај. Loading… Се враќаме некаде воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Натпреварот меѓу Македонија и Португалија утре ќе може да се проследи на видео бим на градскиот плоштад во Куманово. Loading… – Градоначалник и Совет на Општина Куманово Ве покануват утре во 20:30 часот на градскиот плоштад на видео-бим заеднички да го проследиме натпреварот со Португалија и да навиваме ЗА НАШАПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голманот на Македонската фудбалска репрезетанција Столе Димитриевски можеби не доби дипломатски пасош како неговите соиграчи Енис Барди и Александар Трајковски, но доби огромен мурал во родното Куманово. Loading… Уметниците Младен Трендевски и Дејвид Стоилковски од Здружението за ликовна уметност „Форма“, го исцртаа ликот на Димитриевски пред влезот од населбата ПероПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановската и македонска пливачка надеж и член на Пливачкиот клуб „ТУМБА“ од Куманово Никола Трајановски продолжува со импресивните настапи во САД. Loading… Трајановски за Универзитетот Ајова за кој настапува на последното првенство на сојузни држави и универитети во Мајами, САД, имаше четири напорни дена каде настапи вкупно во седум дисциплиниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кумановац е моментално најголем балкански хит, затој што само искрено си одговори што мисли за поскупнати горива. Loading… Колко и да се качи гориво, прав кумановац си сипе за 500 денара па док тера, тера.               View this post on Instagram      Прочитај повеќе