Куманово (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Најстариот податок каде се споменува Куманово потекнува од 1660 година. Тоа е патеписот на Евлија Челеблија кој споменува населба со џамија, а покрај неа медреса и техија, што говори дека населбата покрај христијани имала и муслимани. Не е познато дали меѓу населението имало од познатите Кумани – племе по кое,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Единаесетти ноември е Денот на ослободувањето на Куманово. Што точно се случило на овој ден пред 78 години во продолжение низ сеќавањето на Драги Илиевски Шодер, тогаш 18-годишен партизан на ОЗНА (Одделение за заштита на народот). Loading… Шодер бил еден од тројцата во групата на Методија Антов – Тоте одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во пресрет на 11 Ноември – Денот на ослободувањето на Куманово Во ноќта на 21 септември 1944 година, колона од партизани борци го минувале матниот Вардар. Loading… Меѓу нив била и осумнаесетгодишната Елизабета Насковска – Фетка. Нејзината младост не знаела за страв. Таа храбра девојка згазнала низ немирните води наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

„Крал и слуга“ е новиот сингл на кумановецот Мартинијан Кириловски, песна со која тој настапи на годинешното издание на „Макфест“. Loading… Текстот на песната е на Тајзи, додека музиката и аранжманот се на Иле Спасев. Песната е објавена на официјалниот канал на Гранд продукција вечерва и може да ја слушнетеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Марио Петровски и Дарио Трајковски од Куманово освоија три пехари и четири медали на Интернационалниот натпревар во бодибилдинг и фитнес „Паљо класик“ кој изминатиот викенд се одржа во спортската сала Боро Чурлевски во Битола. Loading… Под тренерска палка на Томе Даневски, Дарио и Марио се подготвуваа за овој натпревар одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот пејач Мартинија Кириловски ќе настапи на концертот посветен на Тоше Проески кој годинава ќе се одржи во Крушево на 5 отомври. Loading… „Со љубов за Тоше“ е насловен настанот кој ќе одбележи 15 години од неговиот последен коцерт на Градскиот стадион во Скопје. Освен Мартинијан, безвременските хитови на ТошеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Бобан Стефановски од Куманово го искачи врвот Дамаванд, највисокиот планински врв во Иран и Мала Азија, како дел од својата серија на освојувања на највисоките светски планини. Loading… Во својата досегашна животна авантура, Стефановски е единствениот кумановец кој има искачено седум високогорски врвови: првиот што го качи врвот Арарат (5137м.)Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановскиот пејач Тајзи денеска објави нов летен хит кој го носи името „Нутела“. Loading… Песната е на српски јазик, снимена за Балкатон продукција.     Автор на текстот е самиот Тајзи, на музиката работел заедно со Лазар Цветковски, кој пак се потпишува и како креатор на аранжманот. Песната има иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

УШТЕ ПОУБАВА, РЕНОВИРАНА ДРОГЕРИЈА НА СТАРО МЕСТО: ГОЛЕМО РЕОТВОРАЊЕ НА ДРОГЕРИЈАТА НА dm ВО КУМАНОВО СО -15% ПОПУСТ НА АПСОЛУТНО СЀ…И НА ВЕЌЕ НАМАЛЕНИТЕ ПРОИЗВОДИ! Loading…   Големото реотворање на реновираната дрогерија, од компанијата го најавија за 14-ти јули, а по тој повод се најавени попусти од -15% на апсолутноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Секоја година група пионери од сите краишта на Југославија имале можност лично да се видат со Јосип Броз Тито, да го поздрават и да му пренесат илјадници желби од своите другарчиња пионери и да му посакаат и понатаму да живее за среќата и доборот на своите народи. Loading… Куманово заПрочитај повеќе