Куманово (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Во време кога сите апели се упатени на зголемување на хигиената со цел да се спречи ширење на коронавирусот, банкоматите во Куманово имаат „еден тон“ прашина. Вчера заминавме до банкомат лоциран на еден од маркетите во градот. Одлучивме со антибактериско марамче да ги пребришеме копчињата на банкоматот заради своја безбедност,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куманово. Корона. Loading… Категорије на људи кои живив у ов’ј град: Прва и најбројна: „Да му га туру мајке, ако ми е судено да умру, нека умру!“. „Што кур тражиле да се враќав од Италију, па још и преко Табановце да улазав!“. „Не веруемо у живот после смрт, него уПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со резултат 44:8 ракометарките на Куманово забележа убедлива победа на мечот против тимот на Кузман Вардар Илинден, кој вчера го играа на домашен терен. Неверојатно прво полувреме прикажаа избраничките на тренерот Ненад Краљевски кога дадоа 24 гола, наспроти само два на гостинскиот состав. Loading… И како сето тоа да неПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово вечерва го пречекуваат составот на ЖРК Кузман Вардар Илинден во рамките на 15то коло од женската лига. Мечот ќе се одигра пред празни трибни, но и секој следен во наредните 30 дена, согласно одлуката на Федерацијата, а по препорака на Владата на Република Северна Македонија, сите спортскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Куманово донесе одлука да ги откаже сите тренинзи и натпревари на младинските категории со оглед на новонастанатата ситуација со мерките преземени за спречување на ширењето на коронавирусот. Како што изјави претседателот на клубот Александар Крстевски за Кумановски Муабети, ваквата одлука важи за сите младински лиги во кои сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово кои се натпреваруваат во категориите М13 и М16 викендов на домашен терен ги измерија силите со младинските состави на МЗТ Скопје Аеродром, при што запишаа две победи. Играчите до 13 години на Куманово запишаа победа со резултат 48:29, додека кошаркарите до 16 години исто така остварија убедливаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со резултат 28:24 ракометарите на Куманово супешно го совладаа составот на РК Прилеп, во мечот од 16то коло кој го играа овој викенд на домашен терен. Убедлива игра кумановци прикажаа уште во првиот дел од натпреварот, кога на полувреме заминаа со двојна предност пред гостинскиот состав, односно резултат 18:9. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово ја продолжуваат победничката низа во домашното првенство, откако викендов на гостински терен го совладаа составот на Стружанка со 14:32. Избраничките на тренерот Краљевски уште од самиот старт прикажаа убедлива игра и веќе до крајот на првото полувреме имаа предност од високи десет гола, односно резултат 5:15. Loading…Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со резултат 79:91, кошаркарите на Куманово забележаа пораз во мечот кој викендов против Гостивар го одиграа на домашен терен. Убедлив и фуриозен старт имаше домашниот состав, па за првите десет минути игра успеа да уфрли 30 поени, наспроти 18те на Гостивар, што сепак не наговестуваше исход каков што следуваше наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Најзагрозена човечка врста у 21ви век не е ЖЕНА, како што ви можда алудираше наслов, него белац, мушкарац у средњи године, ожењен, сас кредит или три камиона по Европу и две женски деца. Од њега се тражи много: да заради повише од на онуј мужа, да помага дома, да неПрочитај повеќе