Куманово (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Денеска се обележува празникот „Света Богородица“, а токму оваа светица е заштитник на манастирот во селото Матејче кој низа години претставува руина особено по конфликтот од 2001 година. Минатата година започнаа првите реставраторски активности кои се очекува да го заштитат овој верски, но и културен објект од пропаѓање. Loading… ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Бобан Стефановски од е првиот планинар од Куманово кој го освои врвот Арарат во Турција. Loading… Станува збор за заспан вулкански масив и највисока планина во Турција и Ерменската Висорамнина. Има два врва: Голем и Мал Арарат, а токму големиот, висок 5.137 метри беше предизвикот кој овој кумановец си гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Мартинијан Кириловски со својата песна „Вистина“ го освои второто место на престижниот фестивал „МакФест“ чија финална вечер се одржа вчеравечер во Штип. Loading… Музиката и текстот на песната се на Ристо Самарџиев, а аранжманот на Давор Јордановски. Мартинијан за овој настап ги здружи силите и со дел од бендотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Спортскиот директор на КК Куманово и популарен артист од Balkaton Gang – Дарко Спејко ги одмери силите со Никлеман во новата епизода од Слободни Фрлања. Loading… Колку му помогнала победата на Велики Брат во животот, дали ќе продолжи да ја развива музичката кариера и зошто ја крие понежната половина наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голем мултимедијален фестивал викендов ќе се одржи во Кокино како дел од програмата за одбележување на 30 години независност на Македонија. Loading… Фестивалот ќе започне на 10ти септември и ќе трае три дена – На 10, 11 и 12 септември во магичното природно опкружување кај мегалитската опсерваторија Кокино учествуваат 100-тинаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Голема културна манифестација со комбинација од изложби и концерти ќе го одбележи крајот на летото во Куманово. Loading… На 18ти месецов Wire production организира голем хепенинг на Спомен Костурница во Куманово со целодневни настапи и активности. – Со големо задоволство и внимателна селекција одбравме уникатна и избалансирана комбинација на традиција,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Денеска се навршуваат 100 години од раањето на истакнатиот македонски јунак Христијан Тодоровски Карпош. Тој е роден на 3 септември во 1921 година во Куманово е роден Христијан Тодоровски – Карпош, народен херој на Македонија. Loading… Во 1941 година учествуваше во собирањето на оружје, разнесување на летоци и на билтенотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Земјо сас коморбидитети, уважавам те и поздрављавам. Loading… Владав те сас зор веќ годинама, а тој е чиста негација на легитимност на поим владање. Да ги натераш људи да гу прифатив твоју визију за будуќност, дословно ву гу зима валидност на самуту визију. Зашто, ако су ти идеје издржани, неПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На градскиот плоштад во Куманово вчера со почеток во 20 часот започнува деветото по ред издание на познатиот кумановски музички фестивал „Тумба фест“ 2021. Loading… На вечерашното издание учество ќе земат 21 реномиран музички уметник од државата, како и околу 30 автори кои се заслужни за создавањето на овие песни.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Пред повеќе од половина век учениците од кумановскиот крај добивале средства од државата за организирање на научни екскурзии, но тоа била награда за помоштта која ја давале за својата задрруга. Loading… Во есента 1961 година ученици од разни училишта од Куманово пројавиле интересни иницијативи и формирале работни бригади, па воПрочитај повеќе