Галерија (Page 3)

Сподели со своите пријатели

Куманово од денеска ќе има околу стотина нови квалитетни листопадни садници, кои Јавното претпријатие „Чистота и зеленило“ ги засадува на повеќе локации во градот. Ова е една од среднорочните мерки на Општина Куманово за справување со аерозагадувањето, а во самата акција се вклучи и градоначалникот Максим Димитриевски. Loading… Склонопадните дрвјаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово претрпеа пораз во рамките на 3то коло од домашниот шампионат, откако на домашен терен вчеравечер го загубија натпреварот против Работнички со резултат 70:72. Желбата за победа беше очигледна кај двата тима кои во текот на целиот натпревар не направија значително водство кое би им донело сигурна победа.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Уметници, актери, спортисти, пејачи, танцувачи, карикатуристи, креативци од Куманово денеска учествуваат на првиот уличен фестивал „КуманиУм“ кој се одржува на плоштадот кај Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово. Настанот го организира граѓанскиот центар „АктивУм“, а во соработка со Општина Куманово. Loading… Најмладите кумановци, но и оние повозрасните кои сеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Четири спортски локалитети Општина Куманово денеска ги доби назад во владение, откако Јавното претпријатие за стопанисување со спортски објекти ги одзема повеќегодишните дозволи на приватните концесионери. „Соколана“, Градскиот стадион, некогашно „Стрелиште“ и Спортската сала и фудбалското игралиште повторно се под надлежност на општината, но при денешната обиколка на објектите можеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во касарната „Боро Менков“ во Куманово, Здружената Оперативна Команда (ЗОК), со воена свеченост денеска го одбележа денот на единицата. На свеченоста присуствуваше и претседателот на Република Северна Македонија и врховен командант на вооружените сили Стево Пендаровски, министерката за одбрана Радмила Шекеринска, началникот на генералштабот на АРМ, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Спој на традиционалното и модерното, на младоста и искуството, вака може да се опише извонредната изведба на претставата „Бегалка“ од Васил Иљоски со која вчеравечер кумановскиот театар го затвори 22то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“. Loading… Интересна сценографија, текст прилагоден на модерното време во кое живееме, актерскаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Громогласен аплауз два вечери по ред долго одѕвонуваше во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ во Куманово, а благодарение на извонредната претстава на „Академија 28“ од Белград чии актери изведоа претставата „Школа за љубовници“. Воедно вчеравечер токму на 22то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ претставата одбележа и стотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со претставата „Жени пред нервен слом“, Театар Комедија од Скопје вчера внесе свежина на 22то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ со несекојдневната тематика, но и комплексна сценографија. Loading… Кумановци уживаа во претставата подготвена од 13 актери, според текстот на Педро Алмодовар, а под режисерска палка на ИванПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановци вчеравечер имаа можност да ја проследат претставата „Власт“ на 22то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“, во изведба на Театар „Славија“ од Белград. Loading… Станува збор за претстава по текстот на Бранислав Нушиќ, а под режисерска палка на Радослав Златан Дориќ. Актерската екипа која претежно е составенаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Актерите на Македонски народен театар вчеравечер во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ ја играа претставата „Мој тремин“ на 22то издание на Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“, при што кумановци се насмеаа до солзи. Loading… Станува збор за претстава според мотивите на Лорен Бафи и Висенте Ваљануева, а под режисерскаПрочитај повеќе