Галерија (Page 2)

Сподели со своите пријатели

Со зурли, тапани и греена ракија по 21 пат членовите на здружението на граѓани „Коледари“ денеска пред платото на Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ го одбележаа Бадник. Loading… Стотина граѓани излегоа да го прослават големиот христијански празник во центарот на Куманово. Најпрвин беа на литургија во храмот „Свети Никола“ одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дванаесетта година по ред членовите на Мото клубот „Мечки“ ја организираа новогодишната манифестација „Дедо мраз на мотор“ која го внесе новогодишниот дух во градот. Loading… Маскирани во Дедо Мраз околу стотина моторџии од клубот првин се собраа на паркингот пред градскиот базен, од каде се упатија на градскиот плоштад иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Република Северна Македонија вечерва во Занаетчискиот дом во Куманово ја одржа својата 171 редовна седница, на која освен премиерот Зоран Заев и сите министри присуствуваат и градоначалниците на Куманово, Крива Паланка, Кратово, Липково, Ранковце и Старо Нагоричане. Loading… Како што рече пермиерот Зоран Заев, целта е од градоначалницитеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Под мотото „Куманово се гуши“ денеска на градскиот плоштад пред Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ се одржа протест против аерозагадување, во организација на граѓанската иницијатива „Македонија се гуши“. Со транспаренти и пораки околу 200 кумановци побараа локалната самоуправа да преземе итни мерки за намалување на аерозагадувањето. Loading… Една од првичнитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со положување свежо цвеќе утринава започна свеченото одбележување на 75-годишнината од ослободувањето и 500-годишнината од формирањето на Куманово. Loading… На Спомен Костурница бројни делегации одадоа почит на паднатите борци, а меѓу нив Здружението на борци од НОБ, локалната власт предводена од градоначалникот Максим Димитриевски, централната предводена од министерот за внатрешниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Балканската музичка ѕвезда Лепа Брена вчеравечер на градскиот плоштад во Куманово пееше пред десетина илјади кумановци по повод одбележувањето на 500-годишниот јублеј на градот. Пред Брена настапија локалните пејачи Нино Величковски, Маргица Антевска и Сандра Милковска, како и дувачкиот оркестар на Бојан Ристиќ. Loading… Во продолжение третата концертна вечер низПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Дуото „Некст тајм“ и српскиот пејач Џенан Лончаревиќ вчеравечер ги забавуваа кумановци на градскиот плоштад како дел од втората музичка вечер од програмата за одбележување на 500-годишниот јубилеј од постоењето на Куманово. Во продолжение атмосферата низ објективот на Кумановски Муабети. Loading…

Сподели со своите пријатели

Македонското дуо Два бона и Кастро од Косово вчера беа вистинска сензација на првата вечер од прославата на 500-годишниот јубилеј на Куманово. Loading… Изведувачите се движеа со засилено обезбедување, а овациите на пред се помладата публика беше доволен знак за нивната популарност и во Куманово. Пред кумановската публика освен нивПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Над 400 деца на возраст од четири до пет години од кумановската градинка „Ангел Шајче“ денеска ја изведоа музичко-ритмичката програма „Сплет“ во Спортската сала, а по повод 500-годишнината од постоењето на градот. Loading… Весели, насмеани и разиграни, танцуваа за својот град, а со игра и песна ги прикажаа традицијата иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во салата на Занаетчискиот дом денеска беше отворена изложбата на потрети од досегашните градоначалници на Куманово, манифестација која е дел од програмата за одбележување на 500-годишнината од постоењето на градот. Loading… Портретите се дело на уметникот Борче Тодоровски од Прилеп, кој на сите пристуни, но и на граѓаните на ОпштинаПрочитај повеќе