Галерија (Page 4)

Сподели со своите пријатели

Кумановци вчеравечер имаа можност да ја проследат претставата „Љубоф“ на втората фестивалска вечер од „Денови на комедија“, во изведба на Градско казалиште „Јоза Ивакиќ“ Винковци и ХК Печух од Хрватска. Станува збор за претстава по текстот на Мареј Шизгал, а под режисерска палка на Горан Рибариќ. Loading… Актерската екипа еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Меѓународниот театарски фестивал „Денови на комедија“ во Центарот за култура „Трајко Прокопиев“ вчеравечер официјално започна со претставата „Странци“ на Драмски театар Скопје. Loading… Големиот интерес кој владееше за билет повеќе во изминатите денови пред почетокот на фестивалот ги покажа резултатите, салата беше исполнета до последното место. Како што изјави директоротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово го загубија реванш натпреварот од првото коло во ЕХФ Челинџ Купот, кој вчера го играа против составот на Славија Прага, повторно на свој терен, иако со гостинска улога. Loading… Уште во првата минута Јована Кипријановска заработи исклучување што ги намали шансите Куманово да успее да направи почетноПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со резултат 27:23 ракометарките на Куманово го совладаа составот на Славија Прага од Чешка во рамките на првото коло од ЕХФ Купот. Со оваа победа избраничките на тренерот Симе Симевски си го отворија патот кон нов историски успех по освојувањето на домашниот куп минатата година. Доколку и денеска победат ќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановци вчеравечер имаа можност да уживаа во првата вечер од новиот фестивал „Art attack“ кој е во организација на Фондација за култура и спорт при Општина Куманово, а е претежно наменет за помладата публика. Loading… Фестивалот се одвиваше на две сцени на плоштадот „Нова Југославија“, каде тревниците беа декорирани соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Показна вежба за пружање помош на повредени лица во сообраќајна несреќа организираа денеска на градскиот плоштад во Куманово, СВР Куманово, Територијалната противпожарна единица, Итната медицинска помош, Црвениот крст и ученици од повеќе основни училишта. Loading… Вежбата се организираше под покровителство на Советот на општина Куманово и е дел од проектотПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кумановци вчеравечеруживаа во звуците на трубата на 14-тиот „Рома Труба Фест“ кој беше свечено отворен на градскиот плоштад. Loading… Организатор на традиционалната манифестација е Ансамблот за народни ромски песни и игри „Рушит Шакир“, а фестивалот се одржува со поддршка на Општина Куманово и Министерството за култура. Вчеравечер настапија повеќе музичкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Браќа Миладиновци“ беше единственото основно кумановско училиште кое денеска организираше прием на првачиња со свеченост која самите ја организираа во училишиот двор. Loading… Приредба приредија учениците од повозрасните одделенија, а пред учениците се обрати и директорката Марина Манојловска, која им посака среќен старт на учебната година. Како што појасни Манојловска,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчеравечер на градскиот плоштад во Куманово се одржа првата вечер од меѓународниот Тамбурашки фестивал 2019 година. Loading… Манифеставијата ја отворија „Кумановски тамбураши“, со вокалните солисти Сандра Милковска и Нино Величковски, „Велос“ од Нови Сад, „Пљевља“  со солистката Тања Шетер, од Црна Гора, а настап имаше и големиот тамбурашки оркестар наПрочитај повеќе

Loading...