Лекарите се загрижени за новиот тренд на ТикТок: „Тоа е ужасна идеја“

Сподели со своите пријатели

Дали лепењето на устата може да ви помогне да спиете подобро? Некои корисници на TikTok се колнат во трикот, но лекарите се загрижени за овој тренд.

Loading...

„Ова е еден од најопасните трендови за кои сум слушнал неодамна и многу сум загрижен што се промовира како здравствен тренд“, изјави лекарот Дејвид Калпепер за Фокс њуз.

 

@isabelle.lux Mouth Tape Benefits #mouthtape #mouthtaping #antiaging ♬ original sound – Isabelle ⚡️ Lux

 

 

Хаштагот #mouthtaping има повеќе од 24 милиони прегледи на TikTok, а само неколку видеа имаат милиони прегледи. Луѓето кои практикуваат лепење на устата велат дека тоа им помага да спијат подолго и подобро да се одморат, како и да ги спречат проблемите со синусите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајните на „голтачите“ на мечеви: Почнуваат со прст, лажица па до сечиво (ВИДЕО)

Но, докторката Кетрин Болинг вели дека тоа е ужасна идеја. Таа на Твитер предупреди дека лепењето на устата може да предизвика сериозни повреди и дека луѓето би можеле да се задушат од сопственото повраќање доколку се разбудат и почувствуваат нагон за повраќање.

 

Loading...
@movewithjames Replying to @marshall420692 helps you to nosebreathe #mouthtaping #tapegang #sleepapnea #snoringsolution #sleepquality #sleepwell #nosebreathing #mouthbreather #nosebreathingbenefits #mouthbreathingvsnosebreathing ♬ HEART ATTACK – BRONSON

 

 

„Усните се исто така премногу чувствителни за да го издржат секојдневното лепење. Дури и ако купите медицинска лента, која се користи на кожата, ризикот е сепак голем. Задушете се ако не добивате доволно воздух. Би ги повикал сите што размислуваат да ја залепат устата да размислат повторно, а ако експериментирате со овој опасен тренд, треба да престанете“, објасни Калпепер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Можат ли парите да нѐ направат среќни? Еве што велат истражувањата!