занимливости (Page 161)

Интересни текстови, видеа, анализи, загатки, текстови, забава…

Сподели со своите пријатели

Имот во Вермонт, САД со четири спални соби, четири бањи и затвор од 150.000 долари. Отприлика вака изгледаше реклама за имот, која набрзо стана хит на социјалните мрежи откако една корисничка на ТикТок сподели „морничава реклама“ која ја згрози. Loading… Во огласот се наведува дека се работи за „историска куќаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На хеликоптерот Ingenuity на НАСА му беа потребни само пет летови. Но, една година подоцна тој сè уште лета и испраќа фасцинантни снимки на Земјата. Loading… Малиот хеликоптер Ingenuity на НАСА, испратен на Марс за да ја тестира способноста за летање и истражување на планетата од воздух, продолжува да гиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Саркофазите ќе бидат изложени во Големиот египетски музеј, кој е во изградба и се наоѓа недалеку од Големите пирамиди во Гиза. Треба да биде отворен до крајот на годината. Археолозите откопаа 150 бронзени статуи по моделот на боговите на фараонот, 250 добро сочувани египетски саркофази и други артефакти од 5Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Осудениот, кој поради здравствени проблеми имал спонтан абортус, е обвинет за убиство на дете. Вработените во болницата каде побарала помош ја пријавиле во полиција. Loading… Според vice.com, жена која абортирала во Ел Салвадор сега ќе оди во затвор на 30 години. Оваа земја го има еден од најстрогите закони противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во новата епизода на американската ТВ серија „Gypsy Brides US“девојка, Ромка по име Мери и нејзините родители Ли Ен и Џо. Loading… Мери тврди дека нејзините родители постојано се расправаат за нејзиното воспитување, мајката сака да го следи ромскиот начин на живот, додека нејзиниот татко верува дека детето треба даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во туристичката дестинација во Виетнам, свечено беше отворен пешачки мост со стаклено дно на висина од 150 метри, долг 632 метри, еден од најдолгите во светот. Висечкиот мост Бах Лонг, што во превод значи „Бел змеј“, се наоѓа во провинцијата Сон Ла, северозападно од главниот град Ханој и се граничиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Одамна е познато дека кафето може позитивно да влијае, не само на расположението, туку и на здравјето. Но, научниците сè уште откриваат интересни и донекаде изненадувачки факти за кафето. Loading… Една неодамнешна студија покажа дека, во споредба со оние кои не пијат кафе, возрасните кои пијат умерени количини (1,5 доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Последните информации велат дека Самсунг го намалил производството на паметни телефони за 30 милиони, додека Apple се откажал од планираното зголемување на производството за оваа година. Loading… Изминатите две години беа турбулентни со голем број проблеми предизвикани од пандемијата на коронавирус, глобалните синџири на снабдување, недостигот на чипови, а воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лесли Максвел  од Мелбурн, Австралија е позната по својата неверојатна фигура, а на 64-годишна возраст продолжува да го привлекува вниманието на општата популација. Често ја мешаат со нејзиниот внук кој има 20-ти години, а особено ги воодушеви луѓето со својата најнова објава на Инстаграм. Loading… Лесли е опседната со теретанаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали некогаш сте отишле на одмор, сте изнајмиле автомобил, сте почнале да возите и сте се нашле во целосен хаос, а возачите возат како луди, не ги почитуваат сообраќајните знаци, не сигнализираат кривина, а сепак ви трубат затоа што наводно возите бавно? Loading… За жал, вакво искуство може да сеПрочитај повеќе