занимливости

Интересни текстови, видеа, анализи, загатки, текстови, забава…

Сподели со своите пријатели

Мишел Ендо работела како асистент во истражувачката станица Амундсен-Скот, која е најблиску до Јужниот пол, каде што сонцето заоѓа и изгрева само еднаш годишно. Loading… 32-годишната девојка од Сан Франциско во ноември минатата година работела како менаџер на сектор во хотел за да може без преголеми дополнителни трошоци да гоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Водителката на Би-Би-Си, Маријам Мошири, случајно стана тема на социјалните мрежи откако покажа среден прст среде пренос во живо. Loading… Инцидентот се случил во средата во 12 часот, кога водителката не забележала дека снимањето започнало, а гестот, кој најверојатно бил упатен кон некој, завршил пред камерите. Откако сфатила дека програматаПрочитај повеќе

brindle French bulldog puppy in Santa hat

Сподели со своите пријатели

Многумина кои имаат домашно милениче, на него гледаат како на нивното крзнено бебе и сакаат да го разгалат, како што секој родител би го разгалил своето дете. Loading… Можеби ова е причината зошто многу Британци ќе потрошат повеќе пари на своите миленици отколку на подароци за својот партнер овој Божиќ.Прочитај повеќе

white and blue round ornament

Сподели со своите пријатели

Кога на ручек дознал дека на лотарија освоил 40 милиони американски долари, што е околу 37 милиони евра, воопшто не се возбудил. Loading… Добитникот на лото, Том Крист, се откажа од добивката од 40 милиони долари од канадска лотарија, објави списанието Fenix. За CBC News, тој долгогодишен директор на електричнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Хуманоиден робот по име Надија, развиен од IHMC Robotics и Boardwalk Robotics, ги покажа своите боксерски вештини во неодамна објавеното видео. Loading… Со 29 зглобови кои овозможуваат опсег на движење сличен на човекот, Надија е најавена како хуманоид од следната генерација за следната генерација на роботика. Роботот се контролира одПрочитај повеќе

a group of sand dunes in the desert

Сподели со своите пријатели

Чуден вид стакло што е пронајдено во 1933 година во либиската пустина можеби потекнува од метеорит, се вели во анализата на научничката Елизавета Ковалева, пишува Live Science, истакнувајќи дека сè одговара, освен кратерот, кој се уште го нема. Loading… Големата песочна пустина зафаќа површина од околу 72.000 квадратни километри иПрочитај повеќе

brown and white cow on green grass field during daytime

Сподели со своите пријатели

Граѓаните кои ќе одлучат да бараат мир и тишина во буколичното француско село тешко дека отсега натаму ќе можат да ги тужат своите соседи за кукурикање на петли, мукање на крави или квичење на свињи, бидејќи парламентот го легализираше правото на глас за домашните животни. Loading… Со новиот закон штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американската компанија „Pizza Hut“ се здружи со ресторан во Хонг Конг за да создаде необично јадење, змиска пица, кое можете да го пробате доколку некогаш се најдете во Кина. Loading… Новата понуда комбинира сечкано змиско месо, црни печурки и кинеска сушена шунка – сите основни состојки на автентична змиска чорба.Прочитај повеќе

selective focus of white snow butte

Сподели со своите пријатели

Метеоролошката агенција на Обединетите нации (СМО) денеска соопшти дека глечерите се намалиле повеќе од кога било во периодот од 2011 до 2020 година и дека Антарктикот изгубил повеќе од 75 отсто од мразот во споредба со претходната деценија, предупредувајќи дека светот ја губи трката да ги спаси глечерите што сеПрочитај повеќе

yellow and black taxi sign

Сподели со своите пријатели

Таксист во Токио е уапсен бидејќи со своето возило намерно убил гулаб, соопшти денеска јапонската полиција, додавајќи дека таксистот бил незадоволен бидејќи наишол на група гулаби на патот. Loading… Таксистот, 50-годишен маж, беше уапсен минатата недела затоа што „го искористил своето возило за да убие гулаб“, изјави за AFP неименуванПрочитај повеќе