занимливости

Интересни текстови, видеа, анализи, загатки, текстови, забава…

Сподели со своите пријатели

Макроекономските аналитичари го проучуваат бруто домашниот производ (БДП), кој се дефинира како пазарна вредност на сите финални производи и услуги произведени во една земја во текот на една календарска година, без оглед на тоа кој ги поседува ресурсите. Loading… Поконкретно, тие го проучуваат БДП по глава на жител. Ако БДППрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Автомобилот имал вклучен темпомат и систем за одржување на лента. Очигледно, рацете на возачот останале на воланот, па системот бил активен, јавува Ревија ХАК.хр. Loading… Инцидентот се случил на автопатот Е314 во северна Белгија. Возачите кои се движеле по автопатот забележале дека рено клиото се движи лево-десно во сообраќајната лентаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Астероидите од типот C, кои се полни со испарлив и органски материјал, може да бидат еден од главните извори на вода на Земјата“, според истражувањето на научниците од Јапонија и други земји објавено во понеделникот. Loading… Можеби водата дошла на Земјата преку астероид од надворешниот раб на Сончевиот систем, тврдатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Имплантите направени од протеин од свинска кожа го вратија видот на 20 луѓе со заболена рожница во изненадувачко клиничко испитување. Сите пациенти биле делумно или целосно слепи пред да бидат трансплантирани со специјалното биоинженерско ткиво. Loading… Научниците се надеваа на добри резултати, но она што се случи ги изненади дуриПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дали лепењето на устата може да ви помогне да спиете подобро? Некои корисници на TikTok се колнат во трикот, но лекарите се загрижени за овој тренд. Loading… „Ова е еден од најопасните трендови за кои сум слушнал неодамна и многу сум загрижен што се промовира како здравствен тренд“, изјави лекаротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Група научници од агенцијата НАСА, чија задача е да идентификуваат планети кои орбитираат околу други ѕвезди, неодамна забележаа една која им го привлече вниманието. Loading… Ситуацијата е возбудлива и поради тоа што планетата е релативно блиску до Земјата, но и затоа што новиот телескоп Џејмс Веб може подобро да јаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Ксинхуа, Баиду ќе нуди комерцијална робот-такси услуга, без присуство на возач, во некои делови од двата града преку платформата за автономно возење Apollo Go. Loading… Компанијата најави дека ќе спроведе мониторинг и паралелно возење за да се осигура безбедноста на патниците. Baidu лансираше пилот услуга на Apollo go воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Видео од несекојдневен настан ни доаѓа од Чешка. Loading… Таму е забележан болид од Формула 1, но не на патеката туку на јавниот пат. Снимен е болид од Формула 1 со иконографија на Ферари кој крстарел по автопат. Возачот и автомобилот не биле фатени, а бидејќи автомобилот не бил регистриран,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Дубровчани и нивните гости, кои случајно се нашле на вистинското место во вистинско време, вчера секако ги насмеа глетката на калуѓерка која многу вешто трча надолу по куферот кој и ‘побегнал’. Loading… Еден корисник на социјалните мрежи го сподели видеото во групата на Фејсбук Сообраќајни незгоди и несреќи, а видеотоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ловците на богатство кои пронајдоа 10 тони нацистичко злато во темелите на палата од 18 век во Полска, велат дека добиле дозвола да откопаат закопан сандак во кој би можело да се наоѓа пленот. Loading… Организацијата наречена фондација Шлезиски мост врши ископувања во селото Минковски, поточно околу старата стаклена градинаПрочитај повеќе