Се снима филм за Мајкл Џексон

Сподели со своите пријатели

Покојниот поп пејач Мајкл Џексон ќе биде во фокусот на новиот биографски филм за музичка ѕвезда.

Loading...

Филмот наречен „Мајкл“ во продукција на студиото „Лајонсгејт“ ќе го режира Антоан Фуква, пишува „Холивуд репортер“.

„Првите филмови во мојата кариера беа музички спотови и сè уште чувствувам дека комбинирањето на филмот и музиката е голем дел од мојата креативност“, рече Фуква во изјавата.

„За мене, не постои музички уметник со моќта, харизмата и чистиот музички гениј на Мајкл Џексон. Гледајќи ги неговите видеа ме натера да посакам да ги направам сам. Неговата музика и тие секвенци се дел од мојата уметничка ДНК и можност да кажам неговата приказна на екранот со неговата Не можев да ја одбијам музиката“, додаде режисерот на филмот „Тренинг ден“.

Мајкл Џексон почина во 2009 година на педесет години.

Според Lionsgate, филмот ќе се занимава со сите аспекти од животот на Џексон, иако не е јасно како филмот ќе се осврне на многуте контроверзии околу покојната музичка икона, имајќи предвид дека филмот е снимен во соработка со луѓе кои негираа дека постои основ дка  малтретирал деца.

Не е прецизирано кој би можел да го игра Џексон, кој меѓу другото е познат по тоа што ја избелува кожата.