На 93. години се ожени вториот човек кој стапнал на Месечината (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

Баз Олдрин, вториот човек што зачекори на Месечината во 1969 година во мисијата Аполо 11, се ожени со својата долгогодишна девојка на неговиот 93-ти роденден.

Loading...

Олдрин на Твитер објави фотографии со неговата нова сопруга Др. Анком Фаур (63) и откри дека се венчале во Лос Анџелес.

„На мојот 93-ти роденден и на денот кога ќе бидам почестен од Живите легенди на авијацијата, чест ми е да објавам дека јас и мојата долгогодишна љубов, д-р Анка Фаур, се венчавме. Се венчавме на мала, приватна церемонија во Лос Анџелес и се возбудени како тинејџери“, напиша поранешниот астронаут.

 

 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Луѓето се шегуваат во коментарите: „Најдоа заедничка орбита“

„Мило ми е што најдовте заедничка орбита“, „Никогаш не разочарувате“, „Мора да сте во облаците“, „Животот започнува на 93 години“, се пошегуваа луѓето во коментарите под објавата, која собра речиси два милиони прегледи .

Баз Олдрин досега се женел и разведувал три пати. Тој е единствениот преживеан член од тричлениот екипаж на мисијата Аполо 11.

Loading...

Нил Армстронг бил првиот астронаут кој стапнал на површината на Месечината, а по 19 минути следел Олдрин.

Откако влезе во историјата, Олдрин рече дека не знае што да прави со својот живот.

Тој се борел со депресија и алкохолизам, но сега е трезен повеќе од 40 години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Поранешниот астронаут се повлече од НАСА во 1971 година и во 1998 година ја основаше Фондацијата ShareSpace, непрофитна организација за промовирање на истражување на вселената.