Владимир Рогов

Сподели со своите пријатели

Хидроцентралите Днепар, Днестар и Кременчук во Украина беа погодени од експлозии, објави денеска украинскиот медиум „Зеркало Недели“, без да даде детали, пренесе агенцијата ТАС С. Loading… Владимир Рогов, член на главниот совет на администрацијата на регионот Запорожје, претходно денеска изјави дека е погодена трафостаницата лоцирана во близина на хидроелектраната ДнепарПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силна експлозија се случи во градот Мелитопол во областа Запорожје, соопшти денеска градската управа. Loading… „Во Мелитопол се случи силна експлозија. Деталите се утврдуваат“, објави градската управа на Телеграм, а јави агенцијата ТАС С. Претставникот на проруската администрација на регионот Запорожје, Владимир Рогов, вчера изјави дека единиците на вооружените силиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поради украинското гранатирање, нуклеарната централа Запорожје автоматски се префрли на работа на дизел генератори, изјави претседателот на движењето „Ние сме заедно со Русија“, член на Главниот совет на администрацијата на регионот Запорожје, Владимир Рогов. Loading… Тој за РИА Новости изјави дека Украина намерно го прекинала последниот далновод и извршила удариПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Најмалку 23 лица загинаа, а 28 се ранети во руски напад врз хуманитарен конвој во јужна Украина, соопштија локалните власти. Loading… Проектилот остави огромен кратер покрај колона возила во градот Запорожје. Искршени се стаклата и шофершајбните на возилата, а на некои се видливи траги од шрапнели. Сите жртви се цивили.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите на регионите Херсон и Запорожје ќе побараат од рускиот претседател Владимир Путин да размисли за прифаќање на тие региони во Русија по референдумот. Loading… „Ќе му се обратиме на рускиот претседател во следните неколку дена“, изјави за ТАСС Кирил Стремусов, заменик-претседател на воено-цивилната администрација на регионот Херсон. Претседателот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Членот на Главниот административен совет на регионот Запорожје, Владимир Рогов, изјави дека против претседателот на Украина, Володимир Зеленски, треба да се покрене кривична постапка за предавство. Loading… „Зеленски ги изневери државните интереси на Украина, предавајќи ја контролата врз земјата на надворешни сили, особено на Америка и на Британија. Против ЗеленскиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вооружените сили на Украина повторно се обидоа да пренесат војници преку Днепар во правец Каменка-Днепровск, и тој напад беше одбиен, тврди член на Главниот совет на администрацијата на регионот Запорожје, Владимир Рогов. Loading… „Синоќа беше спречен нов обид на милитантите на Зеленски да го нападнат Днепар и да слетаат воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владимир Рогов, член на главниот совет на регионалната администрација на регионот Запорожје, денеска изјави за РИА Новости дека во градот Енергодар е приведена група украински диверзанти кои подготвувале терористички напад во нуклеарната централа Запорожје. Loading… Според Рогов, приведувањето на диверзантската група уште еднаш ја покажува „терористичката природа на режимот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставници на администрацијата во градот Енергодар, кој е под руска контрола, денеска објавија дека струјата од нуклеарната централа Запорожје вообичаено се испорачува во Украина. Loading… Украинската државна компанија за атомска енергија Енергоатом, сепак, во четвртокот соопшти дека шест од реакторите на централата биле исклучени од електричната мрежа на земјата. –Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Силни експлозии се слушнале рано утринава во украинскиот град Мелитопол, кој е под руска контрола, јавува ТАС С од местото на настанот. Loading… Агенцијата Риа Новости јавува, повикувајќи се на изјавата на функционерот на руската цивилно-воена управа на регионот Запорожје, Владимир Рогов, дека нешто по полноќ се слушнале четири експлозииПрочитај повеќе