Русија: Украинската војска ја напушти првата линија на одбрана на Запорожје

Сподели со своите пријатели

Украинската армија ја напушти првата линија на одбрана во регионот Запорожје, повлекувајќи се на претходно подготвените позиции, изјави за РИА Новости Владимир Рогов, член на главниот совет на проруската воено-цивилна администрација на регионот.

Loading...

„Украинските војници речиси насекаде ја напуштија првата линија на одбрана и се префрлија на подготвени позиции на втората и третата линија“, рече Рогов.

Така, како што наведе, привремено биле спречени намерите на вооружените сили на Украина да започнат офанзива во областа Запорожје.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.